Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransız Bakan'ın İtirafı 'İsimsiz APTALLIK'

23.12.2011 12:11
Fransa Meclisi soykırım tasarısını kabul etti. Türkiye siyaseti ise ayağa kalktı. Fransa Dışişleri Bakanı Juppe durumu özetledi: İsimsiz aptallık...

Türkiye ile Fransa arasında derin krize yol açan tasarı dün Fransız meclisinde görüşüldü.

Genel kurulda ilk olarak, yasa teklifini kaleme alan iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) Marsilya milletvekili Valerie Boyer söz aldı. Boyer, soykırımın inkârının suç sayılması hakkındaki yasa teklifinin AB yasalarından alınarak Fransa yasalarına uyarlandığını söyledi.

Milletvekillerine, “Türkiye’nin tehditlerini ciddiye almayın” çağrısında bulunan Boyer, şunları söyledi: “Türkiye, Fransa gibi Dünya Ticaret Örgütü üyesi, bizi boykot edemez. Amacımız ilişkileri zedelemek değil. Ticari ilişkilerin zedeneleceğini düşünmüyorum. Ambargo gibi tehditlerin hayata geçeceğini sanmıyorum. Türkleri gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyorum.”

Sarkozy’nin Ermenistan’ı kardeş ülke ilan ettiğini hatırlatan Boyer, “Dostluğun ötesinde ilişkilerimiz var. Ermeniler, Fransa’da yani kendi ülkelerinde huzur içinde yaşamak istiyorlar” diye konuştu.

BATILI TARİHÇİLERDEN FRANSA VE SARKOZY'E TOKAT GİBİ CEVAP TIKLA OKU...

http://www.habername.com/yazi-atila-altuntas-kustah-fransiz-meclisine-ve-sarkozye-batili-tarihcilerden-cevap-7783.htm 

 

Hükümet karşı çıkmadı

Boyer’den sonra Fransa hükümeti adına parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier konuştu. Fransız bakan, konuşmasında yasa teklifine karşı çıkmadı ve oylama sonucunu milletvekillerini iradesine bıraktı.

Fransız bakan, bununla birlikte, üstü kapalı da olsa hükümetin yasa teklifini desteklediği mesajını verdi. Konuşmasında, Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkilere övgüler yağdıran Ollier, bu yasa teklifinin Türkiye’yi hedef almadığını öne sürdü. Ollier, ‘’Türkiye büyük bir ulus. Fransa, Türkiye ile ilişkilere büyük önem veriyor. Ekonomik, siyasi ve kültürel alanda önemli işbirliğimiz var. Afganistan, Suriye gibi konular ve G-20 ile NATO gibi uluslararası kuruluşlarda da önemli işbirliğimiz sürüyor’’ ifadesini kullandı.

‘Ermenilere de zarar verecek’

Daha sonra söz alan İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi ve Fransa-Türk Parlamenter Dostluk Grubu Başkanı Michel Diefenbacher de, parlamenterlerin rolünün tarih yazmak olmadığını belirterek, teklife hayır oyu vereceğini söyledi. Tasarının Fransız anayasasına aykırı olduğunu belirten Diefenbacher, “Bu yasa teklifi Ermenilere de zarar verecek” diye konuştu.

Tasarının görüşmeleri sırasında, “Bilimsel ve üniversite araştırmalarının, cezai müeyyideden muaf tutulmasını” da içeren 10 değişiklik önergesi sunuldu. Önergeler uzun tartışmaların ardından geri çekildi. Hükümet adına konuşan Parlamento ile ilişkilerden sorumlu Bakan Patrick Ollier’in de bu değişiklik önergesine karşı çıkması ve geri çekilmesini istemesi dikkati çekti. İki maddeden oluşan tasarı, 577 milletvekilinden 70’inin katıldığı Genel Kurul’da, yaklaşık dört saat süren görüşmelerin ardından oy çokluğuyla kabul edildi.

Senatonun da onaylaması gerekiyor

Yasaya göre, soykırımı inkâr edenlere bir yıl hapis cezası ve 45 bin avro para cezası verilecek. Teklifin mecliste kabul edilmesi yasalaşması anlamına gelmiyor. Senatonun da meclisten geçen aynı metni oylayıp kabul etmesinden ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin imzalamasından sonra Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girecek.

Ermenistan: Minnettarız

Tasarının kabul edilmesinin ardından Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, yazılı bir açıklama yaparak, “Fransa meclisine ve Fransız halkına minnettarız” dedi.

Fransa Ulusal Meclis’nin dün tasarıyı görüştüğü sırada yaklaşık beş bin Türk, parlamento binası önünde protesto gösterisinde bulundu.

Valerie Boyer: Tehdit alıyorum

Türkiye ile Fransa arasında krize yol açan tasarıyı parlamentoya taşıyan Valerie Boyer, yaklaşık 80 bin Ermeni asıllı Fransız vatandaşının yaşadığı Marsilya’nın, İktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) milletvekili. 49 yaşındaki Boyer, parlamentonun en aktifleri arasında. 2007’den bu yana 30’un üzerinde yasa teklifine, yüze yakın yasa değişikliğine ve çok sayıda komisyon raporu ile bilgilendirme dokümanına imza atan Boyer’in asıl ilgi alanları sağlık, eğitim ve aile gibi konular. Soykırımı suç sayan yasa teklifinin kendisini çok yıprattığını söyleyen Boyer, haftalık L’express dergisine yaptığı açıklamada, tasarı üzerinde çalışmaya başladığından bu yana her gün ortalama 20 tehdit e-maili aldığını söyledi. Boyer, “Türk yetkililer veya Fransa’da yaşayan Türklerden olsun bana bu yasadan vazgeçmem emrediliyor. Kendimi hakarete uğramış hissediyorum. Bunun adı hem içişlerine karışmak, hem de son derece ilkel bir tehdit diplomasisi” dedi. 

Bu haber toplam 2098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri