Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransız Charlie Hepdo Dergisi'ne saldırı: 12 ölü!

07.01.2015 15:12
İslam dünyasına yönelik çirkin karikatürleriyle bilinen Fransız Charlie Hepdo Dergisi'ne saldırı düzenlendi; en az 12 kişi öldü; durumu ağır olan 4 de yaralı var.

Fransa’da Charlie Hepdo dergisinin merkezine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda son gelen bilgilere göre 12 kişi öldü; 4 de ağır yaralı var. Dergi, Müslüman dünyasında büyük tepki çeken karikatürler yayınlamasıyla biliniyordu.

 

ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALI VAR
Görgü tanıklarının ifadesine göre siyah kapüşonlu 2 kişi, mizah dergisi Charlie Hepdo'nun Paris'teki merkezine geldi. Uzun namlulu silahlarla saldırıyı gerçekleştirdikten sonra olay yerinden kaçtı. Kaçarken polisle çatışmaya da giren saldırganlar, bir polisi de yaraladı. Ölenlerden 10'unun dergi çalışanı 2'sinin ise güvenlikte görevli polisler olduğu belirtiliyor.

 

HZ. MUHAMMED KARİKATÜRLERİ YAYINLAMIŞTI
Bir mizah dergisi olan Charlie Hepdo, Müslüman dünyasında büyük tepki ve öfke uyandıran çirkin Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlamasıyla hatırlanıyordu.

 

ELİZE'DE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI
Saldırı sonrası Fransa'da kırmızı alarm verildi. İlerleyen saatlerde Elize Sarayı'nda bir güvenlik toplantısı yapılacağı öğrenildi.

 

'FRANSA'NIN 11 EYLÜL'Ü'
Anadolu Ajansı'nın Paris Muhabiri Esra Arslan, henüz saldırganlarla ilgili net bir bilgi olmadığını belirterek "Henüz bu olayı kim gerçekleştirdi. Fransa'da öldürülen 3 PKK'lı kadınla bir ilgisi var mı blemiyorum. Bu olay Fransa'nın 11 Eylül'ü olarak adlandırılıyor. Saldırganlar Müslüman çıkarsa, ben başörtülü bir kadın olarak diyorum ki Allah yardımcımız olsun" dedi.

 

PKK'lı 3 kadın bundan 2 yıl önce 9 Ocak'ta öldürülmüştü.

 

'MÜSLÜMANLARA MALETMEMEK GEREK'
saldırıyı haber alır almaz olayın yaşandığı yere gelen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, olayın bir terör saldırı olduğunu belirterek, "Barbarca yapılmış bir saldırı. 12 ölü 4 ağır yaralı var. Kimse özgürlüğümüze saldıramaz. Bu olayı Müslümanlara maletmemeliyiz. Bazı provatörler olabilir." dedi.

 

BAĞDADİ KARİKATÜRÜ
Bu arada, mizah dergisi Charlie Hebdo'nun resmi Twitter hesabından olayın yaşandığı saatlerde paylaşılan bir karikatür dikkatleri çekti.

 

Derginin hesabından yaklaşık iki saat önce paylaşılan karikatürde, terör örgütü IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi olarak çizilen bir karakter ve "Herkese sağlık dolu bir yıl diliyorum" sözleri yer alıyor.

 

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo iki yıl önce, Hz. Muhammed'le ilgili karikatürler yayınlamış ve söz konusu karikatürler dünya çapında büyük tepkiye neden olmuştı. Karikatüre gösterilen tepki nedeniyle Fransa, 20 kadar ülkedeki diplomatik temsilciliklerini ve diğer resmi kuruluşlarını geçici süreliğine kapatmıştı.

Bu haber toplam 2012 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri