Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fransız denizaltısı Amerikan uçak gemisini batırdı!

06.03.2015 17:00
ABD’nin Fransa ile yaptığı ortak deniz tatbikatı, ‘beklediği gibi’ gitmedi. ‘Düşman’ rolü verilen Fransız denizaltısının ABD uçak gemisini ‘batırdı’. Olayın basına sızması keyifleri kaçırdı.

Fransa Donanması ve Savunma Bakanlığı'nın, internet sitesine açıkladığı bu bilgiyi kısa süre sonra silip örtbas etmesi de dikkat çekti. Florida kıyılarında şubatın ortasında başlayan ve 10 gün süren Fransa- ABD askeri tatbikatının gizlenmek istenen ‘beklenmedik sonucu’ basından saklanamadı.

‘Safir’ isimli Fransız nükleer saldırı denizaltısı önce USS Theodore Roosevelt uçak gemisi, savaş gemisi, muhrip ve denizaltıdan oluşan ABD grubuna katıldı.

Tatbikatın amacı, 4 yıldır yenilenen USS Theodore Roosevelt’i test etmekti. Nitekim tatbikatın, Fransa’nın ABD tarafında olduğu ve ABD gemilerini koruduğu ilk kısmı yolunda gitti.

Ancak Fransız denizaltısının düşman rolü oynadığı ve USS Theodore Roosevelt’i bulup yok etmekle görevlendirildiği ikinci kısımda söz konusu uçak gemisini ‘batırması’, 2.6 milyar dolara patlayan yenileme işleminin pek de işe yaramadığını gösterdi.

GİZLEMEYE ÇALIŞTILAR

Bu bilgiyi Fransa Donanması ve Savunma Bakanlığı kendi internet sitelerinde açıkladı, ama açıklama kısa süre sonra silindi. Ancak bu sözler The Aviationist gibi bazı siteler tarafından çoktan fark edilmiş olduğu için basına sızması da engellenemedi.

Bu haber toplam 1716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri