Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

PKK’nın kasası Nedim Seven Paris’te tutuklandı

10.06.2011 12:47
Fransız mahkemesi, geçen cumartesi Paris banliyölerinde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında PKK’nın üç önemli isminin de bulunduğu beş kişiyi tutukladı.

Tutuklananlar arasında, PKK’nın “Avrupa’daki kasası” olarak bilinen Nedim Seven de bulunuyor. Paris mahkemesi, tutuklananlarla birlikte toplam 7 kişi hakkında, “PKK’ya mali destek sağlamak ve zorla haraç toplamak” suçlarından dava açılmasını kararlaştırdı. İçişleri Bakanlığı pazar günü yaptığı açıklamada, “PKK’nın terörist faaliyetlerde bulunduğu” ve “haraç toplayarak finasmanını sağladığı” şikayetleri doğrultusunda soruşturmanın sürdüğünü bildirmişti.

Fransız sorgu hakimi Thierry Fragnoli’nin, üç yıllık bir soruşturmanın ardından hazırladığı iddianame çerçevesinde, örgütün “Avrupa’daki kasası” olarak bilinen Nedim Seven’in de aralarında bulunduğu PKK’nın Avrupa’daki elebaşılarından 18 kişinin yargılanması 20 Haziran’da başlayacak. PKK’nın Paris’teki merkezi olarak bilinen kültür merkezinin de yargılanacağı duruşmalar 6 Temmuz’a kadar sürecek.

Bu haber toplam 4910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri