Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Radyoaktif bulutlar Amerika'ya ilerliyor

16.03.2011 22:32
Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen patlama ardından atmosfere karışan nükleer partiküller, rüzgarın etkisiyle Amerika kıtasına doğru ilerliyor. Alaska ve Kanada da etki alanına girecek.

Japonya'da Fukuşimadaki patlamanın ardından nükleer partiküller atmosfere karışıyor. Şu anda atmosfere ne kadar radyasyon yayıldığı konusunda net bilgi yok.

Hafta sonu beklenen şidddetli yağmurlarla bu maddelerin doğaya karışma hızı artacak. Radyoaktif sızıntıdan doğaya salınan radoaktif partiküller yağışlarla birlikte yere iniyor.

Alçak basınç merkezi ve buna bağlı yağışların etkisi altına giren Japonyada yağışlar sadece Cuma ve Cumartesi günleri ara verecek. Pazardan sonra yağışların şiddetlenerek etkisini artırması bekleniyor. Yağışların şiddetlenmesiyle radyoaktif maddeler toprağa da karışacak.

Şu anda batılı rüzgarların estiği Japonya’da radyoaktif bulutlar Kuzey Pasifik, Bering Boğazı ve Alaska ile Kanada’ya doğru ilerliyor.

Hafta sonundan sonra Alaska, Amerka ve Kanada’nin batı kıyılarına ulaşacak. Önümüzdeki hafta Vacouver, San Fransisco, Las Vegas, Los Angeles ve Portland radyasyondan etkilenmesi beklenen merkezlerden bazıları.

Ancak radyasyon bulutları zaman ilerledikçe rayoaktifliğini kaybettiğinden, Pasifik Okyanusu üzerinden geçerek, bu merkezlere ulaşıncaya kadar 4 kat hafifleyecek.

Kaynak:
Bu haber toplam 1848 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri