Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

G.Saray'dan 'Fener küme düşsün' tavrı

03.09.2011 12:58
Boğaz’daki tarihi zirvede, Türk futbolunun içerisinde bulunduğu krizden çıkış yolları arandı.

Türk futbolu dün tarihi günlerinden birini yaşadı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile bir araya gelen Süper Lig kulüp başkanları, Fenerbahçe’nin küme düşürülmemesini istedi. Bu karara Galatasaray karşı çıktı. Bunun üzerine toplantı ortak bir karar alınamadan sona erdi. 

Hürriyet’in geçtiğimiz gün duyurduğu, “Lig’de kalma zirvesi” İstanbul’da Four Seasons Otel’de yapıldı. Saatler 14.00’ü gösterirken, Bakan Kılıç, Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Başkanvekilleri Lutfi Arıboğan ve Göksel Gümüşdağ ile kulüp başkanları bir araya geldi.
 
Toplantıda öncelikli konu Fenerbahçe’nin küme düşme tehlikesiydi. Kulüp başkanları ortak kararlarını Bakan Kılıç’a aktardı:
 
“Gerekli kolaylığı sağlarız” dediler
 
Sayın Bakan, Fenerbahçe küme düşürülmesin. Eğer küme düşürülürse bu sadece F.Bahçe’ye değil, Türk futboluna büyük zarar verir. Futbol ekonomisi olumsuz etkilenir ve bunun zararları hepimize yansır. Biz federasyonun bu yönde alacağı kararı saygıyla karşılayacağımızı ve gerekli kolaylığı sağlayacağımızı taahhüt ediyoruz.
 
Kulüp başkanlarının talebini dinleyen Bakan Kılıç şu soruyu yöneltti:
 
Bu formülü tüm kulüpler kabul ediyor mu?
 
Herkes “Evet” yanıtı verirken, Galatasaray’ı temsilen toplantıya katılan Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk’ün tepkisi herkesi şaşkına çevirdi:
Hayır.
Öztürk, “Hayır” yanıtının ardından devam etti:
 
Galatasaray’ın tavrı şaşkına çevirdi
 
Sayın bakan, biz bütün evrensel hukuk kuralları neyi emrediyorsa onun uygulanmasını istiyoruz. UEFA, FIFA yönetmeliği ne diyorsa ona göre karar alınmalı. Galatasaray olarak Türk futbolunun geleceğine önem veriyoruz ve gelecek adına da kurallar ne diyorsa o yönde karar alınmalı duyoruz. Ve Galatasaray olarak bu tavrımızda ısrarcıyız.
Öztürk’ün bu konuşmasına ilk tepki F.Bahçe Asbaşkanı Ali Koç’tan geldi:
 
Ne diyorsunuz siz Adnan Bey? 
 
Söylediklerim gayet net Ali Bey. İsterseniz bir kez daha tekrarlayabilirim. 
 
Toplantı uzlaşmayla sonuçlanmadı. Bunun üzerine Bakan Kılıç,  Göksel Gümüşdağ ile 4 kulübün temsilcilerinin katılacağı ikinci bir toplantıya geçildi. Öztürk, “Kararımızda ısrarcıyız, hukuk ne diyorsa o uygulanmalı” deyince karar çıkmadı. “Federasyon özerk, artık siz aranızda halledersiniz” diyerek toplantıyı bitiren Bakan Kılıç, küme düşme ile ilgili tartışmanın olmadığını söyledi.
 
 
Hürriyet
Bu haber toplam 2390 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri