Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazeteciliği bırakan CHP'ye koştu

19.07.2013 15:50
Bir döneme damgasını vuran gazetecilerin neredeyse tamamı mesleği bıraktıktan sonra soluğu ya CHP'de ya da marjinal sol partilerde aldı. Siyasete atılmayan bazı isimler ise marjinal yayın organlarında görev aldı...
Yazdıklarıyla ülke gündemini belirleyen bir çok gazeteci şartların değişmeye başlamasıyla birlikte meslekten bir bir ayrılmaya başladılar. Gazeteciliği bırakan gazetecilerin çoğu ise soluğu CHP'de aldı. 
 
Son olarak Vatan gazetesi yazarı Can Ataklı'nın gazetesinden istifa ettiğini açıklayıp CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olacağını yazması, meslekten ayrılıp ya da kovulduktan sonra soluğu CHP ve diğer sol partilerde alan isimleri akıllara getirdi.
 
İŞTE O İSİMLER
 
Uzun yıllar yaptıkları haberler ve yazdıkları yazılar ile ülke gündemini belirleyen, özellikle 28 Şubat sürecindeki tavırlarıyla toplumla ters düşen birçok gazeteci şimdi sol partilerde siyaset yapıyor. Siyasete atılmayan bazı isimler ise marjinal yayın organlarında görev aldı.
 
 İşte o isimlerden birkaçı...
 
OKTAY EKŞİ
 
Yıllarca baş yazarlığını yaptığı Hürriyet gazetesinden kovulduktan sonra CHP'ye katıldı. Bir yazısında Başbakan Erdoğan'a ağır hakaret eden Ekşi, Hürriyet'ten kovulunca CHP listelerinden milletvekili seçildi.
 
ALTAN ÖYMEN
 
Uzun yıllar Cumhuriyet ve Milleyet gazetelerinde çalıştı. Daha sonra CHP'den siyasete atıldı. Bir dönem CHP Genel Başkanlığı görevinde bulundu.
 
MUSTAFA BALBAY
 
Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi olan Musafa Balbay, Ergenekon davasından tutuklanınca CHP'den milletvekili adayı oldu. Balbay, hapisteyken milletvekili seçildi.
 
UĞUR DÜNDAR
 
Uzun yıllar Show Tv ve Kanal D'de programlar yaptı. Hürriyet'te çalıştı. Star Tv'den kovulduktan sonra Sözcü'ye geçti. Daha sonra uydudan yayın yapan bir kanalda çalıştı.
 
TUNCAY ÖZKAN
 
Cumhuriyet, Milliyet, Akşam, Show Tv ve Kanal D'de uzun yıllar üst düzel yönetici olarak çalıştı. KanalTürk'ü kurdu. Ergenekon davasından tutuklanınca siyasete atılıp Yeni Parti'yi kurdu. 2011 seçimlerinde hapisteyken bağımsız aday oldu, ancak kazanamadı.
 
HULKİ CEVİZOĞLU
 
Hürriyet'te uzun yıllar çalıştı. Ceviz Kabuğu isimli programı halen Doğu Perinçek'in sahibi olduğu Ulusal Kanal'da yayınlanıyor. Rahşan Ecevit'in kurduğu Demokratik Sol Halk Partisi'nin bir dönem genel başkanlığını yaptı.
 
HAKAN AYGÜN
 
Star ve ATV'de uzun yıllar çalıştı. Ufuk Güldemir'le birlikte HaberTürk'ü kurdu. AK Parti karşıtlığı nedeniyle mesleği bıraktı. Daha sonra CHP'ye yakınlığıyla bilinen Halk TV'nin başına geçti.
 


 

Bu haber toplam 1790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri