Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze ambargosu 'içeriden' delinecek

05.11.2012 03:16
Filistinli aktivistlerin de aralarında bulunduğu bir grup, Gazze ambargosunu delmek için Gazze Arak isimli bir gemiyle yola çıkacak

Filistinli ve yabancı aktivistler, Gazze'den Mayıs 2013'de demir alıp, şehre yönelik ambargoyu delmesi planlanan ''Gazze Arak'' isimli bir geminin hazırlığına başladıklarını bildirdi.

Filistinli aktivist Muna el-Ferra, ''Gazze Arak'' gemisinin alımı için bağış toplamaya başladıklarını, gemiyle Gazze'ye uygulanan ambargoyu içeriden deleceklerini söyledi.

Ferra, İsrail'in güvenlik bahanesiyle gemilerin Gazze'ye gelişine engel olması nedeniyle Gazze'den demir alacak bir gemi fikri oluştuğunu, ''Gazze Arak'' gemisiyle İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargoyu delmeyi ve Filistin halkının acılarına dikkati çekmeyi hedeflediklerini belirtti.

''Gazze Arak'' isimli geminin Mayıs 2013'de Gazze'den hareket etmesi planlanıyor. Geminin içerisinde Filistinli ve yabancı 15 aktivistin yanı sıra Gazze'den tarım ürünleri ve ticari mallar olacağı kaydediliyor. Geminin, ambargoyu delerek uluslararası sulara geçmeye çalışacağı belirtiliyor.

İsrail, Filistin Yönetimi ile İsrail arasında imzalanan ve Filistinlilere Akdeniz'de 20 mile kadar açılma hakkı veren Oslo Anlaşması'na rağmen Filistinli balıkçıların denizde 3 milden fazla açılmalarına izin vermiyor.

İsrail donanması, İsveç'ten Gazze'deki ambargoyu kırmak için yola çıkan Finlandiya bandıralı Estelle isimli gemiye geçen ay müdahale etmiş, 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze'deki ambargoyu kırmak için yola çıkan Mavi Marmara gemisine saldırarak 9 Türk'ün ölümüne neden olmuştu.

dunyabulteni
 

Bu haber toplam 2702 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri