Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze'de onbinler bugüne hazırlanıyor!

08.12.2012 13:39
Gazze'nin kontrolündeki Hamas, bugün 25'inci kuruluş yıldönümünü kutlayacak...
İsrail'le geçtiğimiz ay yaşanan sekiz günlük çatışmanın sona ermesini de bir zafer olarak kutlayacak olan Gazze'de günün en anlamlı olayı ise 37 yıl aradan sonra Filistin topraklarına ayak basan Hamas lideri Halid Meşal'in gösteride yer alması olacak.

Hamas lideri Halid Meşal dün büyük bir coşkuyla karşılandı.

Gazze, tarihi güne hazır. 2007'den bu yana şehrin kontrolünü elinde bulunduran İslami örgüt Hamas, bugün 25'inci yıldönümü sürgünden dönen liderinin katılımıyla kutlayacak.

11 yaşında terk ettiği Filistin'e 37 yıl aradan sonra dönen Halid Meşal'in konuşma yapacağı gösteriye, on binlerce Filistinlinin katılması bekleniyor.

Filistinliler için büyük coşkuyla geçmesi beklenen gösteri, İsrail'le yapılan ateşkesin de ardından geldiği için bir 'zafer havasını' andıracak.

Meşal'in, yapacağı konuşmada Hamas'ın ilerideki stratejisi hakkında açıklamalarda bulunacağı ve Batı Şeria'nın kontrolünü elinde bulunduran Filistin'in bir diğer büyük örgütü El-Fetih'le yeniden birleşmenin sinyallerini vereceği düşünülüyor. Hamas, El-Fetih ile 2007'de yaşanan ayrılığın ardından Gazze'nin kontrolünü güçle ele geçirmiş, ardından yapılan seçimlerle kontrolünü perçinlemişti.

DEV KASSAM ROKETİ

Gazze'de bugün yapılacak olan gösterinin yer alacağı alanda dev bir Kassam roketi maketi yer alacak. Kassam roketi, Hamas militanlarının İsrail üzerine ateşlediği el yapımı bombalar olarak biliniyor.

İsrail ve Hamas arasında geçtiğimiz ay yaşanan ve Mısır'ın arabuluculuğu ile sonlanan sekiz günlük çatışmada, 170 Filistinli ve 6 İsrailli hayatını kaybetti.

Hamas lideri Meşal, dün Mısır'ın Refah kapısından giriş yaparak geldiği Gazze'de büyük bir coşkuyla karşılanmıştı. Meşal, Gazze'ye gelişini 'üçüncü doğumu' olarak ifade etti.

Meşal, 1956 yılında dünyaya gelişini ilk doğumu, 1997'de İsrail'in suikastından kurtulmasını ise ikinci doğumu olarak nitelendirdi. Hamas lideri, Ürdün'de yaşadığı yıllarda, İsrail ajanları tarafından zehirlenmiş, Kral Hüseyin'in talep ettiği panzehiri kullanmasının ardından hayata dönmüştü. 
Bu haber toplam 2386 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri