Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze'de şartlar gittikçe kötüye gidiyor

25 Ocak 2009 / 19:59
BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu'nun (UNRWA) Gazze Başkanı John Ging: Türkiye'nin Gazze hassasiyeti bizi memnun ediyor
BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kurumu'nun (UNRWA) Gazze Başkanı John Ging, Gazze'deki şartların gittikçe kötüye gittiğini, İsrail'in uyguladığı ablukanın bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi. Cihan'a konuşan Ging Türkiye'nin hem Gazze'ye gerçekleştirdiği insani yardımlar ve hem de siyasi olarak gösterdiği çabaların da takdire şayan olduğunu ifade etti.

İnsanların saldırılarla durumunun daha da kötüye gittiğini ifade eden BM'nin Gazze'deki en yüksek temsilcisi olan Ging, dünyanın bölgeye seyirci kalmaması gerektiğini de dile getirdi. İsrail'in Gazze saldırıları sırasında savaş suçu işleyip işlemediği yönündeki sorulara ise, BM tesislerine yönelik yapılan saldırılarda fosfor tespit ettiklerini bu konuda uluslar arası kurumların inceleme yapmasını talep ettiklerini belirtti.

UNRWA'nın ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yetişemediğini ifade eden Ging, halkın çok büyük bir kısmının bu saldırılardan etkilendiğini, bir an önce sınır kapılarında bekleyen binlerce ton yardımın içeri girmesi gerektiğini de vurguladı. Halen 200 bin çocuğun UNRWA kontrolündeki okullarda okuduğunu ifade eden Ging, İsrail'in saldırılarda kendi okullarını ve tesislerini de hedef aldığını ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğinin de altını çizdi.

Yardım kurumlarının ihtiyaçları ve şartları göz önünde bulundurarak bölgeye gelmeleri çağrısında da bulunan, Gazze halkının düştüğü durumdan İsrail'in birinci dereceden sorumlu olduğunu da vurguladı. 60 yıldır Gazze'de faaliyet gösteren UNRWA, halk arasında Filistinlilerden çok Filistin'i yöneten kurum olarak biliniyor. Daha çok yardım faaliyetleri yürüten UNRWA bünyesinde binlerce Filistinli çalışıyor. UNRWA, okullardan hastanelere, pek çok faaliyetin içinde bulunuyor.

Bu arada 550 binden fazla kişinin yaşadığı Gazze Şeridi'nin en büyük kenti Gazze'nin Belediye Başkanı Refik Mekki, İsrail ablukasından dolayı ellerindeki mevcut araçların artık kullanılamaz hale geldiğini, çöplerini bile artık eşeklerle toplamak zorunda kaldıklarını söylüyor. Füzeler altında bile belediye hizmetlerini halka ulaştırmaya çalıştıklarını belirten Mekki, İsrail'in adeta halkı cezalandırmaya çalıştığını, kanalizasyonları, su şebekelerini, yolları, kısacası tüm alt yapıyı yok etmeye çalıştığını vurguluyor.

Yürüyebilen araçlarının da son saldırılardan sonra tamamen yok edildiğinin altını çizen Mekki, acilen yedek parçaya ihtiyaç duyduklarını anlatıyor. Mekki, Gazze halkının ayakta kalabilmesi için hükümet olarak var güçleriyle çalıştıklarını ancak dışarıdan para gelmediği gibi gelen yardımların da Gazze'ye sokulmadığını da ifade ediyor.

Çok acil olarak memurların maaşlarını verebilmek için para, kuyulardan su çekebilmek için jeneratörler ve araç parklarını yenileyebilmek için yedek parçaya ihtiyaç duyduklarını söyleyen Mekki, son saldırılarla birlikte sakat kalan çok sayıda insan bulunduğunu, dolayısıyla mevcut protez tesisleri için de maddi yardım ve uzmana ihtiyaç duyduklarının altını çiziyor. (CİHAN)
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri