Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazze'ye selam, direnişe devam!

01.06.2014 02:00
İHH'nın düzenlediği "Kudüs ve Mescid-i Aksa Yürüyüşü"ne katılan yüzbinlerce Gazze gönüllüsü, Sultanahmet Meydanı'ndan Mavi Marmara gemisinin demirli olduğu Sarayburnu'na yürüdü.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın öncülüğünde düzenlenen "Kudüs ve Mescid-i Aksa Yürüyüşü"nde Türkiye'nin dört bir yanından gelen yüzbinlerce vatandaş, Sultanahmet Meydanı'ndan geminin demirli olduğu Sarayburnu'na yürüdü.

Sultanahmet Meydanı'nda 15.00'te toplanmaya başlayan vatandaşlar, ikindi namazına kadar çeşitli sloganlar atarak İsrail'i protesto etti. Özgür-Der başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği organizasyonda, katılımcılar Filistin, Suriye, Mısır ve Türk bayrakları taşıdı.

"Mavi Marmara, Kudüs'ün özgürlük projesidir", "Kudüs'ün yolu Şam'dan geçer", "İstanbul'u fetheden gemiler, Gazze'yi de fethedecek", "Özgürlüğe yürüyoruz" ve "Mescid-i Aksa, onurumuzdur" pankartları açan kalabalık, "Recep Tayyip Erdoğan", "Filistin'e özgürlük", "Katil İsrail, hesap verecek" şeklinde slogan attı.

İkindi namazının ardından, İHH Başkanı Bülent Yıldırım'ın da katılmasıyla 18.00'de yürüyüş başladı. Sultanahmet Meydanı'ndan hareket eden binlerce kişi, tramvay yolunu takip ederek Gülhane'ye geldi. Buradan, Cağaloğlu yönüne dönen kalabalık, Orhaniye Caddesi üzerinden Sirkeci'ye vardı. Filistin direnişinin simgesi, Naci Ali'nin karikatürü "Hanzala"nın resimlerini taşıyan topluluk, sahil yolunu kullanarak Sarayburnu'na ulaştı.

Etkinlik için ayrılan alan kısa zamanda dolarken, yürüyüşe katılanlar, Sarayburnu ve Sirkeci arasındaki yolu doldurdu.

Bu haber toplam 1276 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri