Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gecekonduda korkunç ölüm

12 Şubat 2009 / 12:55
İstanbul'da toprak kayması sonucu bir gece kondu çatısı çöktü.
Şişli'de istinat duvarının tek katlı binanın üzerine çökmesi sonucu evde bulunan aynı aileye mensup 7 kişiden bir çocuk öldü, 3'ü çocuk 5 kişi ise yaralandı.
Seyrantepe Barbaros Caddesi'ndeki tek katlı binanın üzerine sabah saatlerinde istinat duvarı çöktü. Duvarla birlikte binanın çatısı da bu sırada evde bulunan Çapkan ailesinden baba Saim, anne Kezban, çocukları Melek (14), Murat (18), Saime (8), Zeynep (15) ve Merve'nin (9) üzerine yıkıldı.

Olayı fark eden komşuları, ardından da itfaiye ekipleri göçük altındaki Çapkan ailesini yıkıntıdan çıkarttı. Hastaneye kaldırılan ve otistik olduğu öğrenilen Melek Çapkan hayatını kaybetti.

Murat, Saime ve Zeynep Çapkan da kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. Baba Saim ve anne Kezban Çapkan ise olaydan hafif yaralı kurtuldu.

Olaydan yara almadan kurtulan Mete Han İlköğretim Okulu 2. Sınıf öğrencisi Merve Çapkan, yaşadıklarını, “Okula gitmek için hazırlanıyordum. Annem de kahvaltı hazırlıyordu. Birdenbire çatı üzerimize çöktü” şeklinde dile getirdi.


GECEKONDU SAHİBİ SİNİR KRİZLERİ GEÇİRDİ

Seyrantepe'de toprak altında kalan gecekondunun sahibi Saim Çapkan sinir krizi geçirdi. Komşuları tarafından sakinleştirilmeye çalışılan adam ambulansla hastaneye kaldırıldı. Fenalaşan adamı polisler ve komşuları sakinleştirmeye çalıştı. Evden uzaklaştırılmaya çalışılan adam kendinden geçince polislerce ambulansa taşındı. Çapkan, ambulansla Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Bu arada enkazdan hafif yaralı olarak kurtarılan Merve Çapkan'ın yaşadığı korkunun gözlerine yansıdığı görüldü. Komşularının evine götürüldüğü sırada gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Merve Çapkan, kahvaltı yapmaya hazırlandıkları sırada büyük gürültü duyduklarını, annesinin kendisini dışarı çıkararak kurtardığını söyledi. Küçük kız ablalarının içerde kaldığını dile getirdi.

Olay yerine gelen babaanne Zeynep Çapkan da feryat ederek gözyaşlarına boğuldu. Yakınları tarafından sakinleştirilen yaşlı kadın bir komşusunun evine götürüldü.

Kağıthane Kaymakamı Ahmet Narinoğlu da yaptığı açıklamada, "Buradaki binalarla ilgili daha önceden tehlike arzettiğine dair bir rapor yok. Bu konu araştırılacak." dedi. Bir kişinin öldüğünü, 2 kişinin yaralandığını anlatan Kaymakam çocuklardan birinin durumunun ağır olduğunu dile getirdi.


KAĞITHANE KAYMAKAM İLE BELEDİYE BAŞKANI OLAY YERİNDE


Öte yandan Kağıthane Kaymakam Vekili Osman Kaymak ile İlçe Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Seyrantepe'de çöken istinat duvarının altında kalan evde incelemelerde bulundu.

Olay yerine gelen Osman Kaymak, 1 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı göçüğün meydana geldiği evde incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Kaymak, göçüğün meydana geldiği evin bulunduğu bölgenin yeşil alan olduğunu ve vatandaşların tapularının bulunmadığını, bu nedenle oturulmaması gerektiğini söyledi.


“Ama Türkiye'nin bir gerçeği gecekonduyu yıkıp yeniden yapamıyorsunuz” diyen Kaymak, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Binalarla ilgili daha önceden tehlike arz ettiğine dair bir rapor yok. Bu da araştırılacak. Toprak kayması olmuş, ama binanın tehlike arz edip etmediği önemli. Bir rapora rağmen oturtuluyorlarsa bu da adli yönden araştırılır. Tehlike arz eden binalar boşaltılıyor.”


Kaymak, olayda yaralanan vatandaşların misafirhaneye taşınacaklarını ifade etti.


Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç da incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, bölgede 400'ün üzerinde gecekonduyu tasfiye ettiklerini ve 400'ün üzerinde yeni konut yaptıklarını anlattı.


Şu anda da konut inşaatlarının devam ettiğini ifade eden Kılıç, Hamidiye Mahallesi'nde 220 konutun inşaatına başlandığını, konut ürettikçe bu bölgeleri tasfiye edeceklerini söyledi.


Bölgede 1500'e yakın ıslah edilmeyen gecekondu bulunduğunu belirten Kılıç, “Yeşil alan ve hazine arazisi üzerinde, yol üzerine kalan 1500 gecekondu var. Bunların tasfiyesini yapacağız. Yerel yönetim olarak her zaman görevdeyiz. Aşırı yağmurda doğal afetlerle her zaman karşı karşıyayız. Vatandaşlarımızın yanındayız. Üzüntülüyüz, bir yavrumuzu kaybettik” diye konuştu.


Öte yandan, olayın yaşandığı yerin Şişli'ye değil, Kağıthane ilçesine bağlı olduğu belirtildi.


AYRINTILAR GELİYOR...
Kaynak:
Bu haber toplam 3878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri