Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gemlik'te Büyük Provokasyon Önlendi

10.10.2011 10:31
PKK'nın elebaşı Öcalan'ın, avukatlarıyle görüştürülmediğini ileri süren BDP'lilerin Gemlik'te yapacakları yürüyüş engellendi. Aynı saatlerde, 15 BDP'li D.Bakır'da yürüyüşün engellenmesini protesto için oturma eylemi başlattı.

Halkı oturma eylemine destek vermeye ve direnmeye çağıran BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Bugün barışa giden en önemli yol İmralı'dan geçiyor" dedi.

Bursa'nın Gemlik ilçesinde, PKK elebaşı Abdulah Öcalan'a destek amacıyla yapılması planlanan gösteriye izin verilmedi. İzinsiz protesto gösterisi için Bursa'da geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis ve jandarmada izinler kaldırılırken, Bursa'ya İstanbul, İzmir ve Ankara yönünden girişlerde önlem alan polis ve jandarma ekipleri geceden bu yana araç ve yolcuları didik didik aramadan geçirdi. Kentin, Kocaeli ve Bursa girişlerinde polis ve jandarma ekiplerince önlem alındı. Kentte, Topçular Feribot İskelesi ile Yalova-Bursa yolundaki Şehirlerarası Otobüs Terminali önünde kontrol noktası oluşturan emniyet ve jandarma, otobüsler başta olmak üzere özellikle yolcu taşıyan araçları durdurarak kimlik ve plaka sorgulaması yaptı.

500 POLİS GÖREV ALDI

Şüpheli görülen araçlarda arama yapılırken kontrol noktalarında 500 polisin görev yaptığı belirtildi. Şüpheli kişiler gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra seyahatlerine izin verdi. Yalova Emniyet Müdürü Ahmet Selim Akyıldız, "Devletin gücünü kimse zorlamaya kalkmasın. Her çeşitli tedbirlerimizi almış vaziyetteyiz" dedi. Yürüyüşün yapılacağı duyurulan Gemlik'te ise bir çok ev ve işyerleri Türk bayraklarıyla donatıldı.

Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Valilik tarafından yasaklanan yürüyüşle ilgili olarak, 'Gelemiyoruz, engelleniyor. Hiçbir ilden bırakılmadığı, izin verilmediği için program gerçekleştirilemedi' dedi. Tuğluk, şunları kaydetti: 'Bizimle ilgili bir durum yok. Yola çıkıldı ama olmadı. Dün yola çıkışlar olacaktı ve bugün sabah itibarıyla Gemlik'te olunacaktı. Gelemiyoruz, engelleniyor. Hiçbir ilden bırakılmadığı, izin verilmediği için program gerçekleştirilemedi. Yasaklama kararları var. Zaten kimse bulundukları illerden çıkamadı, geri döndüler.' Bursa Valisi Şahabettin Harput, cuma günü basın toplantısında Bursa ve ilçelerinde her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü ve buna ilişkin her türlü faaliyetlerin yasaklandığını açıklamıştı.

EVLERDE TÜRK BAYRAĞI

Gemlik'in girişi ve ilçe merkezindeki evler bazı işyerleri ise yapılması düşünülen basın açıklaması ve yürüyüşü protesto etmek için Türk bayrakları ile donatıldı.

'BARIŞA GİDEN YOL İMRALIDAN GEÇİYOR'

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti'nin geçmişte barışı sağlamanın İmralı ile yapacağı göreşmelerle mümkün olacağını bildiğini, bu nedenle görüştüğünü belirterek, "Bugün barışa giden en önemli yol İmralı'dan geçiyor" dedi. Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile yaklaşık 15 BDP'li Milletvekili, Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasının 13'üncü yıldönümü ve Bursa Gemlik'te yapmayı planladıkları yürüyüşün engellemesini protesto etmek için Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi başlattı. Oturma eylemi ile bundan sonra yapacakları yürüyüşleri başlatalacaklarını bildiren Demirtaş, halkı oturma eylemine destek destek vermeye çağırdı.

Terörist cenazesinde 28 kişi tutuklandı

Mersin'de PKK'lının cenazesi sonrasında çıkan olaylarda BDP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 28 kişi tutuklandı, toplam tutuklu sayısı 43'e ulaştı. 3 Ekim Salı günü çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirilen 'Rojhad' kod adlı Sadık Kaya'nın Mersin Güneykent Mezarlığı'ndaki cenaze töreni sonrasında çıkan olaylarla ilgili 82 kişiyi gözaltına alan polis, 34 zanlıyı emniyetteki sorgusunun ardından serbest bıraktı. Öte yandan Toroslar İlçesi'nde iki market kundaklandı. Olay yerine giden polis otosuna molotof atıldı. İki polis yaralandı.

Kepenkler kapalıydı

Hakkari merkez ile Yüksekova ve Şemdinli İlçelerinde esnaf, dün Gemlik'te yapılacak yürüyüş için yola çıkanlara izin verilmemesini protesto etmek ve Öcalan'ın Suriye'de yakalanışının yıldönümü nedeniyle de eczane ve fırın dışında esnaf, dükkanlarını açmadı. Kepenklerin kapalı olduğu Hakkari ve İlçelerinde geniş güvenlik önlemlerinin alındığı dikkat çekti.

'Öcalan'ın özgürlüğü tartışılmalı'

Öcalan'ın özgürlüğünün tartışılmasının önünün açılması günü geldiğini ifade eden Demirtaş, Öcalan'ın İmralı'da tutulduğu süre içinde çözüm adına gösterilen çabaların sonuçsuz kalacağına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Ve 9 Ekim'in yıldönümünde şu mesajı Dağkapı Meydanı'ndan, herkesin anlayacağı şekilde belirtiyoruz ki; sayın Öcalan İmralı'da tutulduğu müdetçe biz bu ülkede çözüm adına ne kadar çaba sarfedersek edelim, bunu gerçekleştirmek zor olacak, imkansız olacak. O nedenle açıkça sayın Öcalan'ın özgürlüğünün tartışılmasının önünün açılmasının günü gelmiştir diyoruz. Bu vesileyle burada başlattığımız eylemle bütün Türkiye kamuoyuna şu mesajı veriyoruz; Barış AKP'nin atacağı somut tek bir adıma kalmıştır. Barışa giden yolu açacak en büyük adımı AKP bugün atmakla görevlidir, sorumludur.

Polise ses bombası

Adana'da, 'Gemlik yürüyüşüne' izin verilmemesini ve Demirtaş'ın 'direniş' çağrısını bahane eden bahane eden bir grup ateş yakıp, polise taş, molotofkokteyli, havai fişek ve ses bombası attı. Şakirpaşa Caddesi'nde lastik yakıp yolu kapatan korsan göstericilere polis müdahale etti. PKK yandaşları gaz bombası ve tazyikli su ile kendilerine müdahale eden polise ses bombası attı. 

Bu haber toplam 2240 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri