Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İki farklı şirketten son seçim anketi!

25.07.2014 13:51
GENAR ve Metropol'ün genel müdürleri katıldıkları bir programda 10 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yaptıkları son anketleri açıkladı.

Türkiye 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlenirken, araştırma şirketleri de çalışmalarına hız verdi. Metropoll Araştırma Başkanı Özer Sencar ve Genar Araştırma Başkanı İhsan Aktaş yaptıkları son araştırmaların sonuçlarını canlı yayında açıkladı. Metropoll'e göre fark giderek kapanırken Genar'a göre ise fark olduğu gibi duruyor.

 
METROPOLL ARAŞTIRMA BAŞKANI'NIN CANLI YAYINDA AÇIKLADIĞI RAKAMLAR
 
Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinden bu yana üçüncü araştırmamızı dün bitirdik. Anketle ilgili birkaç nokta veriyim Tayyip Bey’in tanınırlığı yüzde 99’un üzerinde toplumda çok tanınıyor. Ekmeleddin İhsanoğlu ise ilk araştırmada yüzde 32 tanınıyordu iknci araştırmada bu yüzde 72’ye çıktı ve üçüncü araştırmada yani bu hafta itibari ile tanınırlığı yüzde 76 oldu. Parti seçmenlerinin kendisine karşı tavrında da ciddi denebilecek değişikler oldu. Mesela CHP seçmeninin Ekmel Bey’e oy verme oranı yüzde 72’den 86-87’ye çıktı. Tanındıkça bir miktar oyu artıyor ama tanındıkça karşı çıkanların oranı da artıyor.
 
MHP SEÇMENİNDE KAYMA VAR
 
MHP seçmeninde hala ciddiye alınır oranda yüzde 10 civarında Tayyip Bey’e oy verme eğilimi var. Ama bu bir hafta önce yüzde 14’tü bu hafta yüzde 10’a düştü. İkinci Araştımamızı Ekmel Bey adına 5200 kişi ile yaptık. Üçüncü araştırmamız da 2300 kişi ile bu hafta Ekmel Bey adına yaptık. Anketleri 26 bölgede 28 ilde yaptık. Ekmel Bey’in oyu ilk ölçülmemizde yani yüzde 32 oranında tanındığı dönemde oyu 32,9’du. Giderek arttı bu 3 haftalık süreç içerisinde Tayyip Bey’in oyunda da yüzde 43’ten yüzde 46.5’e çıktı.
 
EKMEL BEY'İN OY ARTIŞI DAHA HIZLI
 
Tabi bu verdiğim rakamların hiç biri kararsız ve cevapsızlar dağıtılmadan söylenen rakamlardır. Ekmel Bey’in oy artışı Tayyip Bey’in oy artışından biraz daha hızlı ve yüksek oransal olarak. Aradaki fark 7,5 puan oranına indi. İlk ölçtüğümüzde aradaki fark 10,8’di. Dolayısıyla 3-4 puanlık hem tanınmadan hem de kamuoyuna kendisini değişik vesileler ile konuşma muhatap kılma anlamında bir miktar sempati topladı.
 
KARARSIZLAR CİDDİ ORANDA AZALDI
 
Kararsızların oranının ciddi miktarda olup olmadığı sorusuna ise “Hayır kararsızlar ciddi miktarda azaldı. İlk ölçtüğümüzde CHP’lilerin yüzde 14.5’i, MHP’lilerin yüzde 15.5’i ben bu 3 adayın üçüne de oy vermem diyordu. Şimdi bunlar yüzde 5’ler seviyesine indi. Cevapsız ve fikrim yok oranları da yüzde 10’lardan yüzde 4-5’lere indi. Özellikle AKP seçmenleri içerisinde kararsızlar neredeyse yüzde 1’e düştü. En kararsız ise şu anda MHP seçmeni...
 
GENAR ARAŞTIRMA BAŞKANI İHSAN AKTAŞ'IN AÇIKLADIĞI RAKAMLAR;
 
Türkiye geneli 1800 denekli yüz yüze örneklem ile kendimizin finanse ettik. Müşterilere yaptığımız açıklamaları ise kamuoyu ile paylaşmıyoruz. Bizim kendimiz için yaptığımız araştırmamızda partilerin oy oranlarına baktığımızda AK Parti’nin oyu yüzde 49.5, CHP’nin oyu 27 MHP’nin de 13 küsür, BDP’nin de 7’ye yakın bir oyu var kararsız seçmelerin dağıtılmış haliyle. Böyle baktığınız zaman iktidar partisinin kendi oyu zaten yüzde 49.5,
 
DEMİRTAŞ CHP'Yİ BÖLÜYOR
 
MHP’den başlarda 17-18 oranında bir destek vardı sayın Başbakan’a bugün bu destek 13-14’lere düşmüş, MHP’li seçmenin yüzde 14’ünü CHP’li seçmenin yüzde 6,5’inin desteğini alıyor. AK Parti’den de Ekmeleddin Bey’e giden oylar başlarda yüzde 4 civarındaydı. Bu yüzde 2,5’lere yüzde 2’lere düştü. Baktığınız zaman Demirtaş ile CHP seçmeni arasında bir oy geçişliği başladı. CHP içinde laikliğe önem veren biraz daha milliyetçilikten ziyade sosyal demokratlığa yakın olan beyaz Türk tabir ettiğimiz seçmen Demirtaş’a oy veriyor. Bu yüzde 1’lerde falan bir seçmeni temsil ediyor. Demirtaş’ın da 7 bandında olan oyu 8’lere çıkıyor.
 
Araştırmamıza göre, İhsanoğlu’nun oyları 37-38, Erdoğan’ın oyu 54, Demirtaş’ın oyu da 8.
Bu haber toplam 2200 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri