Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Genç Abi”Ler Rahatsız

03.01.2014 10:14
Genç abiler, Cemaat’in son dönemde Hükümet’e karşı takındığı tavırdan rahatsız.

Akit'in haberine göre, Türkiye’nin dört bir yanında İmam-Hatip okulları yapan, Kur’an Kursları açan, yurtlar inşa eden ve dindar insan yetiştiren İlim-Yayma Cemiyeti’nin Ankara Danışma Kurulu Başkanı Selim Cerrah, son dönemde AK Parti hükümeti ile Fetullah Gülen Cemaati arasında yaşanan gerilimi Akit’e değerlendirdi.

Hükümet ile Cemaat arasında yaşanan gerilim nedeniyle cemaat evlerinde kalan üniversite öğrencilerinin rahatsız olduklarını belirten Cerrah, “Hizmet evlerindeki öğrenciler çok huzursuzuz. Bize gelip, ‘Artık bu evlerde kalamayız. Bize kalacak yer bulun’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

“DERSHANE, İNSAN KAYNAĞI SAĞLIYOR”

Yakın dönemdeki sürtüşme dershane konusu ile başladı görülüyor. Dershane, cemaat için neden bu kadar önemli?

Bu dershane konusu insan kaynağı meselesidir. O camiadan arkadaşlarımız var onlar, ‘Konu insan kaynağıdır’ diyorlar. Ama yani bu kadar büyük bir yapının ‘Dershaneler kapatılıyor, bizim insan kaynaklarımız kuruyacak’ düşüncesi ile tepki vermesi doğru değil. Dershanelerin böyle bir misyonu olabilir. Ama burada başka bir şey var. Dershaneler kapatılmıyor, dönüştürülüyor.

“MESELE DERSHANE DEĞİL”

Peki son dönemde yaşanan operasyonları, dershane konusu ile bağdaştırabilir miyiz?

Konuya sadece dershane penceresinden bakarsak büyük bir yanlış yaparız. Dershane meselesi, uluslar arası büyük bir projenin bir parçasıdır. Bunu dershane tartışmasından sonra gelen operasyonlar da ortaya koyuyor. Bu operasyona bakıldığında gördüğümüz şey ne: İki yıl evraklar saklanmış, gizlenmiş. Kimseye sormadan araştırmalar, kovuşturmalar yapılmış. Üç ayrı dosya bir paketin içine konulmuş, bir gecede operasyon yapılmış. Dershane meselesi iki aylık mesele bu yapılanlar iki yıl önce başlamış. Bunlar gösteriyor ki mesele dershane değil.

“CEMAATİ KULLANMAK İSTEYENLER VAR”

Söz konusu bu olaylar ışığında cemaati nasıl tanımlıyorsunuz? Yaşanan gelişmelerde rolü nedir?

Cemaat, bu milletin dindarlaşması için hizmet etmiştir. Bu konu cemaatle alakalı bir şey değil. Anadolu’da çok büyük fedakârlıkta hizmet etmeye çalışan çok iyi insanlar var. Bu insanlar samimi ve gayretli insanlar. Bunlar bizim kardeşlerimiz. Fakat bu insanların biriktirdiği enerjiyi veya sinerjiyi, bir kısım odakların menfaatlerine kullanmaya çalışan bir grup var. Bunlar içli dışlı. Hangisi iyi niyetle hizmet etmek istiyor hangisi kötü niyetle operasyon yapmak istiyor. Bunu ayırmaktır hükümetin görevi. ‘İnlerine gireceğiz’ sözünü buna yoruyorum ben. Burada bu tür kirli emelleri olan veya olabilecek olan bir yapının var olduğu ortada ve bunlar gün yüzüne çıkarılmalı. Devletin de kendine göre bilgi kaynakları vardır. Başbakanın önüne dosyaları, bilgileri gidiyordur. Başbakan bunlarla amel ediyor.

“İKİ TARAFTAN DA GERİLİM İSTEYENLER VAR”

AK Parti ile Cemaat’in ne yapması lazım? Kim kazanır kim kaybeder?

Benim gördüğüm şu: Bu camia içindeki birileri, Gülen Hocaefendi’yi de yönlendirerek bir kısım yerler adına bir kısım projeler yürütüyorlar. Hocaefendi’nin artık kalkıp Türkiye’ye gelmesi lazım. Bu işler Amerika’dan ancak bu şekilde yönetiliyor. Burada işleri kimin yönettiği belli değil. Bu işlerde bir sıkıntı var. Bu işlere sebebiyet veren iki tarafta da bu gerilimi isteyen kişiler var. AK Parti içinde de çürükler olabilir cemaat içinde de olabilir. Hiç yoktur demek sakat bir düşüncedir. AK Parti’nin de cemaatin de içinde bunlar vardır. Bunun yanında bu gerilimden kim kazançlı kim zararlı çıkar şeklinde düşünmek yanlış olur. Bu işten ülke kaybediyor. Yani ne AKP’nin kazanması ne Cemaatin kazanması bir şey ifade etmez. Ülke kaybediyor. Kardeşlik hukuku kaybediyor. Ekonomimiz kaybediyor.

“İKİ TARAF DA HUZURSUZ”

Cemaatten tanıdıklarınız olduğu söylediniz? Size iletilen sorunları var mı? Onlar ne durumda?

Cemaatin hizmet evlerinde kalan birçok öğrenci arkadaşımız ile görüşüyoruz. Onlarda da çok büyük huzursuzluk var. Bize gelip, ‘Artık bu evlerde kalamayız. Bize kalacak yer bulun’ diyorlar. Esnaf kardeşlerimizden Cemaate desteğini çekenler var. Gazete aboneliklerini iptal edenler var. Mütevelli heyetlerinde kopmalar var.

HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri