Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gençlerdeki taklit eğilimi çetelere aday yapıyor

26.09.2012 11:52
Televizyon dizilerinin aile yapısına yönelik olumsuz etkisi, artan boşanmaların nedenleri arasında önemli bir yer tutarken, uzmanlar şiddet içerikli dizilerdeki tehlikeye de dikkat çekiyor.

Samsun Emniyet Müdürü Tekin Akın, "Öğrenciler, TV dizisindeki mafya tiplemelerini ve bunlara karşı çıkan yasal olmayan kişileri kendilerine örnek almaktadır. Yasadışı örgüt ve gruplar için bu tür gençler artık bir aday konumuna gelmiştir” dedi.

Samsun Emniyet Müdürü Tekin Akın, özellikle şehirlerdeki liseli gençliğin televizyon dizilerindeki mafyatik tipleri olumlayarak taklit etme eğilimi içerisine girdiğini söyledi. Akın, “Çağın Polisi Dergisi”nin son sayısında kaleme aldığı makalede, bir kriminal uzman olarak TV dizilerinin insanların günlük yaşantısına yönelik olumsuz etkilerine dikkat çekti.

GENÇTEKİ TAKLİT EĞİLİMİ, ONU ÇETELERE ADAY YAPIYOR

Akın, “Dayak yiyen, kavgaya karışan, gaspa uğrayan ve sokak çetelerinden zarar gören öğrenciler, TV dizisindeki mafya tiplemelerinden ve bunlara karşı çıkan yasal olmayan kişileri kendilerine örnek almaktadır. Özellikle gençler, taklit yoluyla aynı eylem ve söylemi yapmaya başlamıştır. Yasadışı örgüt ve gruplar için bu tür gençler artık bir aday konumuna gelmiştir” dedi.

KİRLİ SAKAL, SERT BAKIŞ, YÜRÜYÜŞTE DEĞİŞİKLİK

Emniyet bünyesinde yapılan araştırmalar ve sahadaki diğer incelemelerin sonuçlarına da makalesinde yer veren Emniyet Müdürü Tekin Akın, şu ifadeleri kullandı:
“Her 4 orta dereceli öğrenciden birinin TV bağımlısı olduğu ülkemizde TV'deki bu tür dizileri izleyen her 3 öğrenciden 2'si filmdeki tip ile arasında empatik ilişki kuruyor. Polisiye-macera türü dizi ve filmleri sık izleyen, fantezi (arabesk) türü müzik dinleyen öğrencilerde daha fazla model alma eğilimi bulunduğu sosyolog ve psikologlar tarafından ifade edilmektedir. Çok çocuklu ebeveynlerin eğilim ve gelir düzeyi düşük çocukları hafif uzun sakallı, sert bakışlı, yürüyüşlerindeki değişiklikle de fark edilmekte ve bu durum günlük yaşantısını da etkilemektedir. Liseli gençlerin yarıdan çoğu dizi ve filmlerdeki tiplemelerden en az birini kendisine model almaktadır."

Yeni Akit 

Bu haber toplam 4924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri