Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ'un oğluyla arkadaştı

14.01.2012 13:30
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un oğlu Murat Başbuğ'la samimi fotoğrafları yayımlanan KCK-PKK davası sanığı Hasan Lala, kendini savundu

Zaman'a konuşan Lala, Başbuğ'la yakın arkadaş olduklarını kabul etti; ancak terör örgütü üyesi olduğu suçlamasını reddetti. Lala, dönemin 1. Ordu Komutanı Ergin Saygun'un 13 Nisan 2009'da Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaretinin sebebinin kendisi olduğunu da kabul etti. Saygun'un Murat Başbuğ'la samimiyetinin kamuoyuna yansımamasını talep ettiğini ama bunun dışında ne kendisiyle görüştüğünü ne de herhangi bir faydası olduğunu anlattı.

Zaman, iddiaları dünkü nüshasında, 'Bu fotoğraf tesadüf değilmiş' başlığıyla gündeme getirmişti. Habere göre, 9 Nisan 2009 tarihinde İstanbul'da yapılan bir PKK operasyonunda gözaltına alınan 'Burhan' kod adlı Lala'nın evinden, Murat Başbuğ'la fotoğrafları çıkmıştı. Bundan 1 yıl sonra, 22 Temmuz 2010 tarihinde Yeni Akit gazetesi bu fotoğrafı yayımlamıştı. Aynı gün Genelkurmay'dan yapılan yazılı açıklamada fotoğrafın bir arkadaş ortamında tesadüfen çekildiği öne sürülmüştü. Zaman, dünkü haberinde bu karenin tesadüf olmadığını, ikilinin 2003 yılından beri dost olduğunu yazmıştı. Lala, bu bilgileri doğruladı. Fakat, "Ben PKK'lı değilim, ailemde hiç kimse örgüt mensubu değil. Ben tam tersine PKK'dan nefret ederim." savunmasını yaptı. 13 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığını söyleyen Lala, "Eğer gerçekten örgüt üyesi olsam serbest kalır mıydım?" diye sordu. Tam tersine, Murat Başbuğ'la arkadaşlığı yüzünden kurban edildiğini öne sürerek, "Aslında ben ikinci gün serbest kalıyordum. Ne zaman ki evimden bu fotoğraflara ulaşıldı, tekrar ifadem alınarak gözaltı sürem uzatıldı." dedi.

Bu haber toplam 2036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri