Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Orgeneral Özel'den sivil danışmana veto!

05.01.2014 10:45
Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, "Karargâhtaki gizli bilgiler dışarı sızabilir“ endişesiyle 10 sivil danışman atama kontenjanını kullanmadı.

Geçtiğimiz sene haziran ayında TBMM'de kabul edilen 6318 sayılı yasa ile genelkurmay başkanlarına 10 sivil danışman görevlendirme hakkı verilmişti. Düzenlemeye göre, Karargâh'ta terör, dış politika, strateji, askeri ve ulusal güvenlik, silah sanayi, iletişim, gibi alanlarda sivil danışman görev yapabilecekti.

Sözk onusu danışmanlara 6-7 bin lira arasında maaş ödenecekti. Bu danışmanların çalışma süresi, genelkurmay başkanının görevi bitince sona erecekti. Ancak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, sivil danışman atama kontenjanını kullanmadı.

Askeri kaynaklar, bazı çekinceler yüzünden danışman atamanın askıya alındığını belirterek, "Sivil bir isim, askerî bünyeye nasıl uyum sağlayacak? General kadar maaş alması personelde sıkıntıya yol açar mı? En önemlisi de Karargâh'taki gizli bilgiler dışarı sızar mı? gibi sorular kafa karıştırıyor" şeklinde konuştu. 10 danışmanın görevlendirilmesi halinde aylık 70 bin lira ödeme yapılması gerekecekti. Atama olmayınca 1.5 milyar lira bütçede kaldı.

Türkiye

Bu haber toplam 3014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri