Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay önünde duran emekliler eylemi

16.07.2013 11:54
Subay emeklileri, orduevlerinde ve kamplardaki zammı protesto ediyorlar sanmıştık, yanılmışız.

Aralarında emekli Oramiral ÖzdenÖrnek, emekli orgeneraller H. İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan'ınbulunduğu 361 sanıklı 'Balyoz Planı' davasının Yargıtay'daki temyiz incelemesi başladı. İncelemenin ilk gününde sayıları 15-20'yi bulan emekli subaylar, Genelkurmay Başkanlığı önünde "Duran Adam" eylemi yaptı. Eylem sırasında ise ilginç diyaloglar yaşandı.

"35. MADDE DEĞİŞTİ, KARIŞAMAZSINIZ"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görevini tanımlayan İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi değişikliğinden ilk yararlananlar, Balyoz Darbe Planı davasının temyiz duruşmasını takip eden emekli askerlerle onlara destek veren aileleri oldu.

Yargıtay'da temyiz duruşması devam ederken, göstericilerden ayrılan 15 kişilik bir grup, Genelkurmay önüne giderek 'Duran adam' eylemi yapmak istedi. Grup üyelerine görevli nizamiye görevlisi sivil askerler engel olmak istedi. Emekli askerler, görevli askere '35. Madde değişti artık karışamazsınız. Burası karargah dışı. Sadece polis müdahale edebilir' şeklinde tepki gösterdi.

DURAN ADAM EYLEMİ YAPTILAR

Olay yerine gelen sivil polisler, gruba buradan ayrılmaları için uyarıda bulundu.Uyarıyı dikkate alan emekli askerler ve aileleri, orta refüje geçerek yaklaşık 10 dakika 'Duran Adam' eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

ÇAY FİYATINA ZAM EYLEMİ (!)

Öte yandan emekli subayların Genelkurmay önündeki eylemi sosyal medyada da geyik konusu oldu. Facebook ve Twitter kullanıcıları eylemciler için"Orduevlerindeki çay fiyatları 15 kuruştan 25 kuruş oldu, onun için eylem yapıyorlar" diye espri yaptı.

Bu haber toplam 1374 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri