Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay sessizliğini koruyor

26.05.2011 17:39
Genelkurmay Başkanlığı'nın Denizkurdu ve Efes 2011 tatbikatlarını son dakika da neden iptal ettiği hala bilinmiyor. Genelkurmay Başkanlığı sessizliğini koruyor.

Başkanlığı'nın Denizkurdu ve Efes 2011 tatbikatlarını son dakika da neden iptal ettiği hala bilinmiyor. Genelkurmay Başkanlığı sessizliğini koruyor. Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner ile görüşen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan da bir açıklama yapmadı.

Başkent kulislerinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçkin gözlemci gününe katılmayacaklarını bildirip askerin buna tepki olarak tatbikatları erken bitirdiği konuşulurken, Gül haftalık olağan görüşme günü ve önceden açıklanan programında yer almamasına rağmen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’i Çankaya Köşkü’ne davet ederek 50 dakika görüştü. Genelkurmay konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmayınca, başkent kulislerinde dün de farklı senaryolar konuşuldu. Askerlerin, TSK’ya karşı önümüzdeki günlerde yeni bir operasyon dalgası başlayacağına dair duyum aldıkları, bu nedenle tatbikatın son gününü tepki olarak iptal ettikleri ileri sürüldü.

HÜKÜMETTEN SON AÇIKLAMA

Tatbilatla ilgili hükümet kanadından son açıklama Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'ten geldi. Çiçek, Genelkurmay Başkanlığı'nın bazı tatbikatları iptal etmesiyle ilgili olarak, "Açıklamayı Genelkurmay yapsın, ben yapmam" dedi.

KULİSLERDE NE KONUŞULUYOR?

Kulislere yansıyan iddialara göre, 29 Ekim’de Köşk’te düzenlenen, Hayrünnisa Gül’ün de katıldığı resepsiyona askerin katılmamasına tepkili olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, alışılmışın aksine tatbikatın seçkin gözlemci gününe gelmeyeceğini bildirmesi, tatbikatın iptaline yol açtı. Tatbikatın iptalinin ardından dün sürpriz görüşme gerçekleşti. Olağan şartlarda, Çankaya Köşkü’ne bugün çıkması gereken Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşener, dün akşam Gül tarafından kabul edildi. Koşaner, tatbikatın iptal nedenlerini Gül’e anlattı. Görüşmenin fotoğraflarının Köşk’ün internet sitesine yüklenmesi ve Koşaner’in fotoğraflardaki gergin görüntüsü dikkati çekti. Tatbikatın iptaline ilişkin farklı senaryolar da kulislere yansıdı. Türkiye ile Yunanistan arasındaki yumuşama sürecinin gözönüne alındığı ve senaryosu Yunan unsurlarına yönelik olarak hazırlanan tatbikatların iptalinde kabine ve Dışişleri Bakanlığı’nın TSK’ya yönelik telkininin bulunduğu iddia edildi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise dün Antalya’da, “ Genelkurmay’ın kendi iç değerlendirmesi sonucu aldığı bir karardır” demekle yetindi. Türkiye’nin çeşitli yörelerinden Deniz, Hava ve Kara unsurlarının katılımıyla yürütülen tatbikatta Balyoz sanığı olmasa da Balyoz davası kapsamında ifadelerine başvurulmuş çok sayıda ismin tatbikatta görevli olmasının da iptale yol açtığı iddia edildi.

Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri