Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay'dan dev adım!

18.06.2012 16:03
Genelkurmay Başkanlığı devrim niteliğinde bir adım daha attı ve “bazı basın organlarına yönelik uyguladığı "Genelkurmay faaliyetlerini izleme yasağını” kaldırdı.
Genelkurmay Başkanlığı devrim niteliğinde bir adım daha attı ve “bazı basın organlarına yönelik uyguladığı "Genelkurmay faaliyetlerini izleme yasağını” kaldırdı.
 
Genelkurmay Başkanlığı "akreditasyon" uygulamasını en yoğun olarak 28 Şubat döneminde uygulamıştı. Uygulama zaman içinde yumuşatılsa da, hala bazı basın yayın organlarına Genelkurmay faaliyetlerini izleme yasağı sürdürülüyordu.
 
Yasak, yarın resmen kaldırılıyor;
 
Genelkurmay, akreditasyon konusundaki ilk adımı yarın Konya'da yapılacak Anadolu Kartalı Tatbikatı ile atacak.
 
Konya'daki tatbikata, daha önce akreditasyon uygulaması çerçevesinde Genelkurmay faaliyetlerini izleme izni verilmeyen Zaman Gazetesi, Bugün Gazetesi, Kanaltürk, STV, Cihan Haber Ajansı gibi yayın organları da davet edildi.
 
Böylece Genelkurmay, 28 Şubat sürecinin en görünür uygulamalarından birini daha, Konya'da Hava Kuvvetleri'nin tatbikatında kaldırmış olacak.
 
Daha önce, "akreditasyon uygulaması" gerekçe gösterilerek bazı yayın organları, sadece Ankara'da Generkurmay karargahındaki değil, TSK'nın yurtiçi ve yurtdışında (TSK'nın görev yaptığı Afganistan, Bosna uluslararası görevleri dahil) basına açık tüm faaliyetlerine alınmıyordu. Son olarak, Mart ayında Afganistan'ın başkenti Kabil'deki helikopter kazasında şehit düşen 12 asker için Barış Gücü Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törene, "akreditasyon" uygulaması gerekçe gösterilerek, pekçok basın yayın organı alınmamıştı.
 
Akreditasyon uygulamasının normalleşmesi ile, daha önce yasaklı olan pekçok basın yayın organı artık yurtiçi ya da yurtdışında Genelkurmay'ın basına açık faaliyetlerini izleyebilecek.
 
Kaynak: Hürriyet
 
Bu haber toplam 1536 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri