Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay'dan FLAŞ suç duyurusu

03.01.2014 00:09
Genelkurmay Başkanlığı TSK mensubu askerlerin yargılandığı Balyoz ve Ergenekon gibi davalar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Genelkurmay Başkanlığının, TSK mensuplarının yargılandığı bazı davalarla ilgili, 27 Aralık 2013 tarihinde suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Suç duyurusunda, "TSK'nın muvazzaf ve emekli personelinin yargılandığı davalarda "TSK'yı hedef alacak şekilde suç delilleri üretildiği, davalarda görev yapan adli kolluk, savcı ve hakimlerin yargılamada savunmanın görüşlerini dikkate almadığı, suç delillerini manipüle ettiği" gibi suçlamalar yer aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit,  yaptığı açıklamada, "Genelkurmay Adli Müşavirliğinin bu yönde bir talebi oldu. İnceliyoruz. Yarın bu konuda açıklama yapacağız" dedi.
 
-"Balyoz Planı Davası" avukatından başvurular
 
"Balyoz Planı Davası" sanıklarından 21'inin avukatlığını yapan Haluk Pekşen de AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerdeki açıklamalar üzerine Genelkurmay Başkanlığı ile Başbakanlık Teftiş Kuruluna birer başvuruda bulunduğunu bildirerek, "Bugün Genelkurmaydan aradılar ve 'Sizin başvurunuzu da kapsayacak şekilde gerekli dokümanları da ekleyerek konuyu savcılığa ilettik' dediler" ifadelerini kullandı.
 
-Avukatın dilekçeleri
 
Avukat Pekşen'in geçen günlerde Genelkurmay Başkanlığına verdiği dilekçede, "son günlerde kamuoyunun yakından takip ettiği bir soruşturmanın ardından pek çok Emniyet mensubunun görevden alındığı belirtilerek, bunlar arasında Balyoz Planı Davası'nda adli kolluk olarak görev yapan emniyet mensuplarının da bulunduğu kaydedildi.
 
Balyoz Planı Davası sanıkları bakımından yargılamanın yenilenmesi yolunun açılması gerektiği ifade edilen dilekçede, "Kamuoyuna yansıyan bilgiler ışığında Genelkurmay Başkanlığınca 'milli orduya kumpas kuranlar'ın ortaya çıkartılması' amacıyla cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını arz ve talep ederiz" ifadelerine yer verildi.
 
Pekşen'in, Başbakanlık Teftiş Kuruluna verdiği dilekçede de son günlerdeki gelişmelere ilişkin açıklamalar yapıldıktan sonra, "Balyoz yargılamasının artık hiçbir hukuki dayanağının olmadığı ve tamamıyla kurmaca bir kumpasın ürünü olduğu açıkça ortaya çıkmıştır" iddiasında bulunuldu.

YALÇIN AKDOĞAN ‘MİLLİ ORDUYA KUMPAS’ DEMİŞTİ!

Başbakan Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan, geçtiğimiz günlerde “Kendi ülkesinin milli ordusuna, kumpas kuranların bu ülkenin hayrına bir iş yapmış olmayacağını çok iyi bilir” sözü için açıklama yapmış ve ardından Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk kapsamında tutuklanan askerler hakkında yeni bir tartışma başlamıştı.

KARARGAHTA AYM ÜYELERİNE ‘ÖZEL’ YEMEK

Yeniden yargılanma süreci ilk olarak Karargahta ‘Özel’ yemek Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 18 Aralık’ta AYM üyelerine yemek verdiği yemekte konuşulduğu iddia edilmişti. Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, yemekte ‘yeniden yargılama’ konusunun gündeme gelmediğini söylemişti ama bugün yapılan suç duyurusu o yemeği yenidengündeme getirdi.

NECDET ÖZEL KONUYU MGK'DA DA GÜNDEME GETİRDİ Mİ?

Öte yanda yılın son Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 26 Aralık günü toplanmıştı, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan MGK’da da muhtemelen “yeniden yargılanma” konusunun gündeme geldiği iddia edildi. 

Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, son soruşturma çerçevesinde yaşanan tartışmalar ışığında hassasiyetlerini Milli Güvenlik Kurulu zemininde de paylaştığı konuşulmuştu. 

Özel'in toplantıda davalarda delil üretimi, tapelere eklemeler yapılması, bilgilerin basına sızdırılması iddiaları, kamuoyunun algısının yönlendirilmeye çalışılması ve suçun şahsiliği ilkesinin ihlal edilmesi gibi başlıkları gündeme getirdiği ileri sürülmüştü.

Kaynak: ROTAHABER
 Bu haber toplam 1660 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri