Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay'dan 'Korgeneral Damcı' açıklaması

01.08.2013 18:59
Genelkurmay Başkanlığı, Korgeneral Damcı'nın emeklilik talebinin basında yer alan olaylarla ilgisinin bulunmadığı bildirildi.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda toplandı.

Başbakan Erdoğan, karargaha gelişinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından karşılandı.

YAŞ'ın Ağustos ayı olağan toplantısı, Çakmak Salonu'nda saat 10.30'da başladı.

Toplantıya, Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Orgeneral Servet Yörük, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ahmet Turmuş ve Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Donanma Komutan Vekili Koramiral Bülent Bostanoğlu katıldı.

Şura'da terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alınacak.

Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılacak personelin durumları ile TSK'yı ilgilendiren diğer konular da toplantıda görüşülecek.

KARARLAR CUMHURBAŞKANI GÜL'E SUNULACAK

Toplantıda Suriye'deki gelişmelerle terör konularının da ele alınacağı belirtiliyor.

YAŞ toplantısı, 3 Ağustos'ta sona erecek.

Şura'da alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

İlgili mevzuata göre, general ve amiral rütbelerinde 4 yıl bekleme süresi bulunuyor.

Kuvvet komutanlıklarına atanan orgeneral ve oramiraller ise iki sene boyunca bu görevde kalabiliyor. Bekleme süreleri sonunda terfi ettirilmeyen general ve amiraller, emekliye sevk ediliyor.

Yüksek Askeri Şura, yılda iki defa toplanıyor. Başbakan'ın başkanlığında toplanan şurada kararlar, toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğuyla alınıyor.

Üyelerin terfi işlemleriyle ilgili konulardaki oy hakkı ve değerlendirme notu eş değer sayılıyor.

HAVA KUVVETLERİ'NDE İSTİFA

Genelkurmay Başkanlığı’ndan, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı'nın kendi isteğiyle emeklilik talebinde bulunduğu ve bu isteğinin onaylandığı belirtilerek, Korgeneral Damcı'nın emeklilik talebinin basında yer alan olaylarla ilgisinin bulunmadığı bildirildi.

Genelkurmay’ın internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

Bazı basın yayın organlarında Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu üç generalin görevlerinden istifa ettiklerine ve istifalarının Uludere olayı ile sürmekte olan bazı davalardan kaynaklandığına ilişkin iddialar yer almaktadır.

Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı kendi isteği ile emeklilik talebinde bulunmuş, emeklilik isteği onaylanmıştır. Korgeneral Damcı’nın emeklilik talebinin basında yer alan olaylar ile ilgisi bulunmamaktadır.

Bir korgeneral dışında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emeklilik isteğinde bulunan başka general bulunmamaktadır.

KOMUTA KADEMESİ DEĞİŞİYOR

Emekliye ayrılacak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun yerine, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun getirilmesi bekleniyor.

Kalyoncu bu göreve atanırsa Orgeneral Necdet Özel'in ardından Genelkurmay Başkanı olacak.

Bekir Kalyoncu'nun Kara Kuvvetleri Komutanı olmasıyla boşalacak Jandarma Genel Komutanlığı için üç kişinin adı geçiyor.

Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanı Servet Yörük, 1. Ordu Komutanı Yalçın Ataman ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'dan birinin bu koltuğa oturması bekleniyor.

Hava kuvvetlerinde de komutan değişecek. Orgeneral Mehmet Erten iki yıllık görev süresini doldurdu.

Ancak Erten dört yıllık orgenerallik süresini doldurmuş değil bu nedenle görev süresi bir yıl daha uzatılabilir.

Bu seçenek uygulanmazsa Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilecek ismin Korgeneral Abidin Ünal ya da Korgeneral Akın Öztürk'ten biri olması bekleniyor.

Deniz Kuvvetleri ise devam eden davalar ve sürpriz istifalar nedeniyle kadro yönünden en sıkıntılı kuvvet komutanlığı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel'in de iki yıllık görev süresi dolmuş durumda ve emekli olması bekleniyor. Yerine ise terfi sırasındaki tek Koramiral olan Donanma Komutanı Bülent Bostanoğlu'nun getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Yargıtay'da temyiz süreci devam eden Balyoz ve Ergenekon davaları nedeniyle şura çalışmalarını yine iki eksikle yapacak.

Ergenekon tutuklusu Nusret Taşdeler ve Balyoz sanığı Bilgin Balanlı şura üyesi olmalarına karşın toplantıya katılamayacaklar.

Balanlı ve Taşdeler'in görev sürelerini doldurmaları nedeniyle şuranın ardından emekliye sevk edilmeleri bekleniyor.

 


 

Bu haber toplam 1868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri