Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gezi Parkı iddianamesi tamamlandı

10.12.2013 11:32
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı gezi parkı olaylarına ilişkin iddianamesini tamamladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı iddianamesini tamamladığını açıkladı. İddianamede, 7'si yabancı uyruklu 255 kişi şüpheli olarak yer aldı.

Taksim Gezi Parkı'ndan kareler

'ÖZEL KIYAFETLERİ USULSÜZ KULLANMA'

Gezi Parkı iddianamesinde savcılık, şüphelilerin 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etme'nin yanısıra 'ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme', 'özel kıyafetleri usulsüz kullanma' suçlarını da işlediğini iddia etti.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Sanıklara bu suçlardan bir veya bir kaçının isnat edildiği ve İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesine tevzi edildiği kaydedilen açıklamada, bu soruşturmada 10 şüpheli hakkında yeterli delil bulunmadığı, fiilin suç teşkil etmediği ve benzeri gerekçelerle kovuşturmaya ver olmadığına dair karar verildiği ifade edildi. Açıklamada, 249 kişinin şikayeti ve mağduriyeti çerçevesinde yine benzer suçlardan sayıları ve kimlikleri tam olarak belirlenmeyen kişiler hakkında soruşturmaya devam edildiği bildirilerek, bu kişilerin tespit edilmesi için kolluk görevlerine talimat verildiği kaydedildi.

40 AYRI İDDİANAME 308 KAMU DAVASI

Ayrıca Gezi parkı olaylarıyla ilgili bugüne kadar 40 ayrı iddianame ile 308 şüpheli hakkında kamu davasının açıldığı ve 36 ayrı soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terörle Mücadele Kanunu Soruşturma Bürosunda,'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme''silahlı terör örgütüne üye olma''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumnhuriyeti Hükümetinin görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet' suçlarından 6 ayrı soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, bu soruşturmaların Gezi Parkı olaylarıyla beraber başladığı, başka yer ve zamanlardaki fiilleri de kapsadığı belirtildi.ensonhaber

Bu haber toplam 2294 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri