Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gezi Parkı protestoları yabancı basında

03.06.2013 14:00
6. gününe giren Gezi Parkı protestoları dünyanın da gündeminde..

Taksim Gezi Parkı protestoları Türkiye'nin bir çok kentine sıçradı. Hükümet karşıtı protestolara dönüşen göstericiler yabancı basının da bir numaralı gündem maddesiydi. Başta İngiliz ve Amerikan gazeteleri olmak üzere dış basında 'Türk Baharı' benzetmeleri yapıldı.

İŞTE DIŞ BASINDA GEZİ PARKI PROTESTOLARI

THE GUARDİAN: ''Türk protestosu polisin çekilmesiyle İstanbul'daki meydana kök saldı"

İngiliz Guardian gazetesi internet sitesinde, Gezi Parkı eylemini ilk haber olarak verdi. ''Türk protestosu polisin çekilmesiyle İstanbul'daki meydana kök saldı' başlığıyla verilen haberde 'göstericilerin' haftasonu polisle süren şiddetli çatışmalardan sonra 'zafer' ilan ettiği belirtildi. Haberde Gezi Parkı eylemi, Başbakan Erdoğan'ın iktidarda bulunduğu 10 yılda karşılaştığı en büyük zorluk olarak nitelendi. Gazete ayrıca, Başbakan Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmadaki, 'Olay miting yapmaksa, onlar 100 bin kişi toplarsa biz 1 milyon toplarız' açıklamasına da yer verdi.

 

Guardian, 'İstanbul'daki protestolar Türk Baharı'nın tohumlarını ekiyor' başlığını kullandığı haberinde, küçük çapta başlayan bir protestonun hükümete karşı büyük bir gösteriye dönüştüğünü söyledi.

Richard Seymour yazısında, İstanbul'daki küçük bir parkın yıkılmasına yönelik protestonun rejim için acil bir durum olduğu ve potansiyel Türk baharının temeli olabileceğini yazdı.

BBC: 'Olaylar uluslararası Af Örgütü ve ABD tarafından kınanıyor'

İngiliz yayın kuruluşu BBC, bugün haberi 'Türkiye gösteri sonucu oluşan zararı değerlendiriyor' başlığıyla duyurdu. Haberde, 2 günde 900'dan fazla kişinin gözaltına alındığı ve 26'sı polis 53 sivilin yaralandığı, yaralananlardan 1'inin durumunun ağır olduğu bilgisi verildi. Eylem, son yıllarda Türkiye'de yaşanan en uzun hükümet karşıtı gösteri' olarak nitelendi.

BBC, Taksim Meydanı'nda devam eden protesto gösterisinin dördüncü gününde çıkan olaylarda polisin kullandığı biber gazı ve tazyikli su yüzünden 12 kişinin yaralandığını aktardı.

Masum bir çevre koruma protestosunun hükümet karşıtı bir gösteriye dönüştüğünü yazan BBC, polisin göstericilere müdahalesinin Uluslararası Af Örgütü ve ABD tarafından kınandığını belirtti.

CNN INTERNATIONAL: 'Polis'in şafak baskını hükümet karşıtı gösterileri tetikledi'

Cnn International kanalı 'Polis'in şafak baskını hükümet karşıtı gösterileri tetikledi' başlığıyla verdiği haberde polisin göstericilere karşı biber gazı, gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığı belirtildi. Türkiye genelinde 939 kişinin gözaltına alındığı bilgisi verilen haberde 79 kişinin de yaralandığı belirtildi. Haberde, Ankara Kızılay Meydanı'ndaki gösterilerde, polisin hükümet karşıtı slogan ataneylemcilere karşı plastik mermi kullandığı da duyuruldu.

FİNANCIAL TIMES: 'Türk polisi protestoculara karşı biber gazı kullandı'

İngiltere'nin en saygın gazetelerinden Financial Times, Daniel Dombey imzalı haberinde 'Türk polisi protestoculara karşı biber gazı kullandı' başlığını kullanarak hükümetin 75 yıllık parkı alışveriş merkezine dönüştürmek istediğini buna karşı çıkanların da karşıt bir gösteri düzenlediklerini yazdı.

Muhalefetteki siyasetçilerin ve bazı gözlemcilerin Taksim'deki protestonun hükümetin giderek artan baskıcı yönetiminin bir sonucu olarak gördüklerini belirterek, hükümetin kısa bir süre önce alkol tüketimine yasak getirdiğini bunun da ülkenin laik kesimi tarafından büyük tepki çektiğini bildirdi

NEW YORK TİMES: 'Polis geri çekilirken protestolar tüm Türkiye'ye yayıldı'

Amerikan New York Times gazetesi, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili bugünkü haberinde 'Polis geri çekilirken protestolar tüm Türkiye'ye yayıldı' başlığını kullandı. Haberde Cuma gününden bu yana sert müdahalesi sebebiyle eleştirilen polisin Taksim meydanından çekilmesiyle, insanların meydana coşkuyla akın ettiği, bazılarının 'parti' yaparken bazılarınınsa polis araçları ve buldozerlere zarar verdiği belirtildi. Hükümet karşıtı gösterilerin tüm İstanbul'u sardığı söylenen haberde Ankara'da destek amaçlı yapılan gösterilere de yer verildi. Gazete buradaki göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla sert şekilde müdahale edildiği yazdı.

WASHİNGTON POST: 'Masum protesto hükümete karşı giderek büyüyen bir gösteriye dönüştü'

Amerika'da yayınlanan Washington Post gazetesi, şehrin merkezindeki bir parkın korunması ile başlayan masum protestonun hükümete karşı giderek büyüyen bir gösteriye dönüştüğünü yazdı.

İstanbul'da başlayan hükümet karşıtı protestonun benzerlerinin diğer kentlerde de düzenlendiğini yazan gazete, polisin biber gazı ve tazyikli sularla meydanda toplanan binlerce protestocuyu uzaklaştırdığını ifade etti.

ALMAN GAZETELERİ

Bild: “Türklerin öfke gecesi.” Alışveriş merkezi protestosunda polis, göstericilere sert müdahale etti. Çok sayıda yaralı var. İnsanlar sadece Gezi Parkı’nda planlanan inşaatı değil, aynı zamanda İslamcı- tutucu Recep Tayyip Erdoğan Hükumeti’ni protesto ediyorlar. Bazı göstericiler Taksim Meydanı’nı, Mısır’da diktatör lider Hüsnü Mübarek’in devrildiği Tahrir Meydan’ı ile karşılaştırıyorlar. Die

Welt: “Tayyip bak biz kaç kişiyiz?” İstanbul’da on binlerce kişi protestoyu sürdürüyor. Gezi Parkı için başlayan olaylar, Erdoğan Hükumeti karşıtlığına dönüştü. Protestolar Recep Tayyip Erdoğan’ın İslamcı- tutucu hükumetine yöneldi ve büyüyor. Protestocular, “Tayyip bak biz kaç kişiyiz” diye bağırıyorlar. Görgü tanıklarının ifadelerine göre polis göstericilere orantısız güç kullanıyor. Olaylarda 63 kişi tutuklanırken, 100’den fazla kişi yaralandı. Diğer kentlerde de destek gösterileri yapılıyor.

WAZ: “İstanbul’daki sokak çatışmalarında onlarca yaralı” Park kavgası protesto dalgasının başlamasına neden oldu. Ülke genelinde binlerce kişi İstanbul’daki protestocularla dayanışma için sokağa döküldü. Olaylarda kafasından yaralananlar ve vücudunda kırıklar olanlar var.

RUSSIA TODAY: 'Türkiye genelinde 900'dan fazla kişi gözaltına alındı'

Rusya'nın İngilizce de yayın yapan televizyonu Russia Today, Gezi parkı eylemlerine geniş yer ayırdı. Haber, 'Binlerce gösterici İstanbul'un Taksim Meydan'ında toplandı, Türkiye genelinde 900'dan fazla kişi gözaltına alındı' başlığıyla verildi. Haberde, Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin birçok kentindeki protesto gösterileri de fotoğraflar eşliğinde yer aldı.

EL CEZIRE: 'Türkiye kitle protestolarının hesabını yapıyor'

Katar merkezli El Cezire televizyonu internet sitesinde haberi manşetinden duyurdu. Hükümet karşıtı gösterilerin ardından temizlik yapıldığı ve yeni gösterilerin beklendiği belirtilen haber 'Türkiye kitle protestolarının hesabını yapıyor' başlığı ile duyuruldu. Haberde Türkiye'nin hükümet karşıtı gösterilerden sonra ortaya çıkan zararın değerlendirmesini yaptığı belirtildi. Pazar sabahı itibariyle Taksim Meydanı'nın sakin olduğu bildirilen haberde protestocuların polisle mücadelesinin henüz bitmediği söylendi. Pazar günü de protestoların süreceği bilgisi verildi.

Bu haber toplam 2178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri