Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gezi Provokatörlerinin Yargıya da Saygısı Yok!

27.06.2013 02:52
ezi Parkı’nı da kapsayan Taksim Projesi’ni içeren imar planının iptali için açılan davanın duruşması dün İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde gerçekleştirildi. Mahkeme, davacı ve davalıları dinledikten sonra yazılı olarak açıklama yapacağını açıkladı.

aklaşık bir aydır Türkiye gündemini altüst eden ve pek çok zarara yol açan Gezi Parkı’nı da kapsayan Taksim yayalaştırma projesinin iptal davasının duruşması, dün İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nde gerçekleştirildi. Mahkeme kararını yazılı olarak bildireceğini açıkladı. Sol grupların günler öncesinden taraftarlarını duruşmaya çağıran haberlerine ve kampanyalarına rağmen duruşmaya az sayıda kişinin gelmesi dikkat çekti. Duruşmaya, davacılar Avukat Gonca Yılmaz, Taksim Platformu üyeleri, bazı vatandaşlar ile davalı taraf İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın avukatları katıldı. Provokatörler, duruşma sırasında belediyenin avukatlarına sözlü tacizde bulundu. Duruşma salonundan çıkarken ve mahkeme koridorlarında “Taksim hepimizin” sloganları atan Gezi Parkı Platformu üyelerinden bazıları mahkeme önündeki basın açıklaması öncesi ise basın mensuplarına hakaret etti.

BASIN MENSUPLARINA HAKARET ETTİLER

Gezi Parkı Platformu üyelerinden bazıları, mahkeme salonunda belediyenin avukatı konuşurken müdahalede bulundu ve “Tayyip’in satılmışları, Bu ülke sizlerin yüzünden bu hale geldi” ifadeleriyle hakaretlerde bulundu.

Mahkeme Başkanı’nın ikazı üzerine sessizlik sağlanırken, belediyenin avukatı “Ben kimseye müdahale etmedim. Lütfen siz de benim konuşmama müdahale etmeyin” dedi. Taksim’deki projenin imarının durdurulması dava açan Güven Atılgan, Gültekin Bayır, Sedat Atılgan, Çağla Ormanlar Ok, Burak Boysan, Yılmaz Değer ve Ayhan Turhan Aktar’ın vekili Avukat Gonca Yılmaz, duruşma sonrasında bir basın açıklaması yaptı. Davacıların vekili Avukat Gonca Yılmaz’ın basın açıklaması yapmasından önce bazı üyelerin “Satılmış medya da burada, siz neden geldiniz, sizi istemiyoruz” demesine basın mensupları tepki gösterdi.
Bunun üzerine Gezi Parkı Platformu üyelerinden olduğu sanılan bir kişi basın mensupları ile tartışmaya başladı.
Bazı basın mensupları ile ağız dalaşına giren söz konusu kimse bir basın mensubuna “Şerefsiz” diyerek hakaret etti. Kendilerine yapılan hakaret karşısında tepki gösteren basın mensupları ise basın açıklamasını beklemeden oradan ayrılmak istediler.  

BURADAKİ ARKADAŞLAR SATILMIŞ MI?

Yılmaz, bir basın mensubunun “Buradaki bütün arkadaşlara satılmış dendi. Bu arkadaşlar satılmış mı?” sorusuna; “Ben o konuda yorum yapmak istemiyorum. Maalesef bizim bütün hukuksuzluklara karşı hep beraber olmamız gereken yerde, hep beraber mücadele etmemiz gereken yerde maalesef tabi ki tartışmak istemiyorum. Bir takım medya bunu yansıttı, yansıtmadı konularına girmek istemiyorum. Ama böyle şeyler yaşandığı için halkın hassasiyeti olabilir. Ama önce bunun sona erdirilmesini, ve yerinin burası olmadığını düşünüyorum. O tartışmaların mümkünse mahkemenin önünde değil, haklı olduğumuz bir davanın duruşmasında değil, başka yerlerde tartışılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

YENİAKİT

Bu haber toplam 1794 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri