Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gezici araştırma şirketi son seçim anketini yayımladı

24.02.2014 11:37
Gezici Araştırma Şirketi, büyükşehirlerde yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. CHP'nin kalesi Antalya'da Ak Parti öne geçmiş durumda.

Araştırmalarında CHP'nin oylarınının hep yüksek çıktığı Gezici araştırmanın yerel seçim anketi, Büyükşehir örneklemi olarak farklı sosyo-demografik gruba mensup kişilere (yaş, cinsiyet ve eğitim kotalarına göre) tesadüfi yöntemle, yarısı kadın yarısı erkek toplam 63.990 vatandaş ile yüz yüze görüşme metoduyla gerçekleştirildi.

Ankete göre CHP'nin kalesi olarak anılan Antalya'da Ak Parti yüzde 38.5 puanlık oy oranı ile CHP'nin önüne geçti. CHP'nin oy oranı ise yüzde 35.8.

Yerel seçimlerde Türkiye'nin kalbinin attığı İstanbul'da ise yüzde 47. 9 puanlık oy oranı ile yarışı yine Ak Parti açık ara önde kazanıyor. Mustafa Sarıgül ile seçime girecek olan CHP'nin İstanbul'daki oy oranı yüzde 39.8. 

Ak Parti'nin, iddialı bir isim olan ve Ulaştırma Bakanlığı dönemindeki başarılı çalışmaları ile dikkat çeken Binali Yıldırım ile seçime gireceği İzmir'de ise açık kapanıyor. Ak Parti'nin İzmir'deki oy oranı yüzde 39.5'e yükseldi. CHP yüzde 43.2'de.

BDP'nin kalesi olan Diyarbakır'da da Ak Parti ile BDP arasındaki fark kapanmaya başlamış görünüyor. BDP'nin oy oranı yüzde 44.2 iken, yüzde 40.8  ile Ak Parti ikinci sırada. CHP'nin Diyarbakır'daki oy oranı ise yalnızca yüzde 2.8 puan.

Ayrıca ankete göre üç büyükşehir de MHP'ye geçiyor. Adana, Erzurum ve Balıkesir'de MHP, birinci parti konumunda.

ensonhaber

Bu haber toplam 2432 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri