Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gezicier oruçlarını bira ile açtılar

13.07.2013 01:48
Gezi ayaklanmasının ilk gününden itibaren insanları provoke ederek sokağa dökenlerin başında gelen Kapitalist Müslümanların başında gelen İhsan Eliaçık'ın organize ettiği 'yeryüzü iftarları'nda skandal yaşandı. Sokakta gerçekleştirilen iftar sırasında baz

Gezi ayaklanması sırasında camide bira içen eylemciler, büyük bir skandala daha imza attı. Gezi ayaklanmasının ilk gününden itibaren insanları provoke ederek sokağa dökenlerin başında gelen Kapitalist Müslümanların lideri İhsan Eliaçık'ın organize ettiği 'yeryüzü iftarları'nda bira içildi.

Bira içen eylemcinin yanında dikilen kişinin pantolonundaki OTPOR arması da skandalın bir diğer boyutunu gözler önüne serdi.

Ramazan'ın ilk akşamı İstiklal caddeesinde iftar yaparak orucu dahi eylemin parçası haline getiren Gezi eylemcilerinin sözde iftar sırasında içki içmeleri büyük tepkiye neden oldu.

Yaşanan bu skandal eylemcilerin gerçek yüzünü ortaya koyarken, iftar ve orucu dahi nasıl kullandıklarını gözler önüne serdi.

PANTOLONDA OTBOR ARMASI

Bira içen gencin yanında dikilen bir başka kişinin pantolonundaki OTPOR simgesi de dikkat çeken bir diğer nokta oldu.

OTPOR NEDİR?

‘Otpor’ Sırpça’da direniş anlamına geliyor. Kendilerine direniş anlamında ‘Otpor’ ismini veren Sırp Gençlik Örgütü ilk olarak Sırbistan’ta Miloseviç’in devrilmesinde aktif olarak rol oynadı. Slobodan Miloseviç rejimi sırasında bir grup öğrenci tarafından kurulan bu örgüt daha sonra hükümetleri devirmek amacıyla birçok ülkede eylemler düzenlemeye başladı. Örgütlenmek için sosyal medyayı etkin olarak kullanan örgüt, basit ama etkili bir yöntem olan kara mizaha başvuruyor. Telefon, sloganlar, sokak mizahı da kullandıkları yöntemlerden birkaçı. İlham aldıkları kişiler Gandhi, Martin Luther King ve bir Amerikalı akademisyen, şiddet karşıtı direnişin gurusu Gene Sharp. 
 
Taksim Gezi Parkı eylemlerinin Sırp Otpor örgütü ile ilişkilendirilmesinin en önemli nedenlerinden biri, Türkiye genelinde son bir hafta içerisinde sıkça gördüğümüz tencere-tava çalma, yerlere yazı yazma, sosyal medyada yalan haberlerin yayılması, sosyal medya örgütlenmesi hatta duran adam eylemleri gibi pek çok eylemin, Otpor Örgütü'nün ilham aldığı Gene Sharp’ın 198 Pasif Eylem Metodu’nda aynen yer alması.
 
Otpor'un adı Gürcistan, Ukrayna, Mısır'daki halk hareketlerinde adı geçtiği gibi örgütün, “Occupy Wall Street” eylemlerinde de başı çektiğini söylemek mümkün. Hatta Gezi eylemlerinde kullanılan semboller OTPOR tarafından çeşitli olaylarda kullanılmış sembollere benzemesiyle dikkat çekiyor. 

KAYNAK: ROTAHABER

  

Bu haber toplam 5410 defa okunmuştur
MEZHEBİ TİMUR OLANIN PEYGAMBERİ.
Ayşe Hala ...
MEZHEBİ TİMUR OLANIN PEYGAMBERİ CENGİZ olurmuş.Bu hale en uygun laf bu olsa gerek .
13 Temmuz 2013 Cumartesi 13:04
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri