Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gfb, Çarşı ve Ultraslan Gruplarına Büyük Operasyon

27.09.2013 12:46
İstanbul'da Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri üç büyük kulübün taraftar gruplarına yönelik operasyon başlattı.

İstanbul'da bu sabah erken saatlerde Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş tribünlerine hakim olan taraftar gruplarına yönelik operasyon başlatıldı.

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray tribünlerine hakim olan taraftar gruplarına yönelik olarak başlatılan operasyonun hazırlığı 1.5 yıl önce başlatılmıştı.

2011-2012 sezonunda, Galatasaray'ın şampiyonluğunu ilan ettiği Fenerbahçe Galatasaray derbisinden sonra çıkan olaylardan sonra soruşturma düğmesine basıldı. Maçtan sonra stad çevresinde ve Kadıköy'de saatlerce süren olayların ardından fiziki ve teknik takip başlatıldı.

TARAFTAR MERCEK ALTINDA

Derbilerde İstanbul'da çıkan olayların üzerine önce Fenerbahçe sonra Galatasaray sonra da Beşiktaş taraftarları mercek altına alındı.

Taraftar grupları teknik takibe alındı elebaşı denilen kişilerin telefonları dinlendi, e-mail trafikleri izlemeye alındı, twitter ve facebook üzerindeki faaliyetleri izlendi.

1.5 yıl boyunca maç biletleri ile usulsüzlükler, maçtan sonra stad dışında çıkan olaylarla ilgili olarak deliller toplandı.

500 POLİSLE OPERASYON

Bu sabah 07:00'de emniyet müdürlüğüne kimin gözaltına alınacağını gösteren sarı zarflar geldi. Organize Suçlardaki polisler yetmeyince Narkotik'ten Asayiş'e kadar tüm birimlerden destek alındı. Operasyonu yaklaşık 500 polis sürdürüyor. Operasyonun hedefinde şu taraftar grupları var:

Fenerbahçe'de: Genç Fenerbahçeliler, 12 numara.org, fenerbahche,

Galatasaray'da: Ultraaslan

Beşiktaş'ta: Çarşı, Deplasman Kartalları grubu..

GFB LİDERİ GÖZALTINDA

Genç Fenerbahçeliler lideri Sefa Kalya gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar isimler emniyet müdürlüğüne getirildi.

ESKİ ÇARŞI LİDERİ ALEN GÖZALTINDA

Beşiktaş'ın taraftar gruplarından Çarşı'nın eski lideri Alen Markaryan gözaltına alındı. Polisler, sabah saatlerinde Markanyan, Üsküdar'daki evine geldi. Alen Markanyan polisler arasında evden çıkarıldı. Neden gözaltına alındığına yönelik soruya Alen Markanyan, "bilmiyorum" yanıtını verdi. Markanyan, emniyet müdürlüğüne götürüldü.

G.SARAY BİLET DAĞITIM SORUMLUSU GÖZALTINDA

Galatasaray'da Stat Bilet Dağıtım Sorumlusu olarak görev yapan Mehmet Baydur da bu sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Bu gelişme sonrasında Türk Telekom Arena'da Galatasaray İcra Kurulu Başkanı Lütfi Arıboğan ve Galatasaray yöneticisi Sedat Doğan, bilet işlerinden sorumlu diğer isimlerle olağanüstü toplantıya girdi.

GÖZALTINDAKİLER SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ

İstanbul'da taraftar gruplarına yönelik operasyonlarda gözaltına alınanlar sağlık kontrolünden geçirildi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilenler arasında Beşiktaş'ın taraftar gruplarından Çarşı'nın eski lideri Alen Markaryan da yer aldı.

MUAMMER GÜLER'DEN OPERASYONA İLK YORUM

İstanbul'da Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş taraftarlarına yönelik düzenlenen operasyonda 69 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, operasyonun taraftar grupları içerisinde organize suç faaliyetinde bulunanlara yönelik olduğunu söyledi.

Sahaya girenlerle ilgili tespitlerin yapıldığını anlatan İçişleri Bakanı, şöyle konuştu:

"Tespitler sahada 502 kişilik bir taraftar grubunun içeriye girdiği şeklindeydi. Onlarla ilgili kimliklendirme çalışması yapılıyor, bugünlerde 29 kişilik bir grup daha alındı. Bunlarla ilgili de yine men cezası yapıldı. İki kişi savcı tarafından mahkemeye sevk edildi, mahkeme serbest bıraktı. Buradaki boyut 6222 sayılı kanundaki ihlallerle ilgilidir. O kanunda 3 aydan 2 yıla kadar olan hapis cezaları, müsabakadan men cezaları ve idari para söz konusudur. Ama bugünkü operasyon, taraftar grupları içerisinde örgütlü suç faaliyetine karışan kişilerle ilgili bir organize bir faaliyetle ilgilidir. Bunun ayrı maddesi vardır. Özel yetkili savcılarca, daha doğrusu Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesine göre yetkilendirilmiş Cumhuriyet savcılarının nezaretinde yürütülen bir operasyondur."

-KORUMA MEMURLARI GELENE KADAR POLİS MAÇLARDA GÖREV ALACAK-

UEFA ve FIFA'nın ülke kararlarında stadyumların belli yerlerinde özel güvenliğin olacağı hükmünün olduğunu anlatan Bakan Güler, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki iş yeri, şahıs ve önemli tesislerin koruma görevini, koruma memurları aracılığıyla yürüteceğiz. Onların belli şartları olacak, göreve alımları farklı olacak ama başarılı olanları polisliğe geçebilecek. Bunu TBMM açıldığında gündeme getireceğiz. İşte bu koruma memurları stadyumlarda da görevlendirilebilecek. Ama bu kurum kurulana kadar polisimiz bu görevi derbi maçlarında ağırlıklı olarak yürütecek. Özel güvenlik güçleri de belli yerlerde görev yapmaya devam edecek. Ancak onların gerek eğitimlerinde, gerek stat içi faaliyetlerinde eksiklikler olduğunu gördük."

HABERLER.COM

Bu haber toplam 2238 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri