Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gizli Kimyasal Silah Depoları

13.09.2013 11:30
ABD’nin etkili dış politika dergisi Foreign Policy, İsrail’in, CIA’nın bilgisi ve denetiminde kimyasal ve biyolojik silah ürettiğini yazdı. Dergi, halen düzenli olarak üretilen silahların Tel Aviv yakınlarındaki gizli depolarda saklandığını açıkladı.

İsrail’in onyıllar önceden başlayan bir çalışmayla gizlice kimyasal ve biyolojik silah ürettiği ve bunları depoladığı CIA’nın belgeleriyle kanıtlandı. ABD’nin ünlü politika dergisi Foreign Policy’de çıkan haber analizde ABD uydu sistemi aracılığıyla 1982 yılında Negev Çölü yakınlarında İsrail’in kimyasal ve biyolojik silahları depoladığının görüntülendiği belirtildi. Foreign Policy’e göre, ABD istihbaratının Arap komşulardan bir saldırı ihtimaline karşı da 1960 ve 1970 yıllarında savunma sistemi olarak nükleer silah üretttiği konusunda emin olduğu yazıldı. 1983 tarihli bir CIA belgesinin de sayfasına taşıyan dergiye konuşan uzmanlar, yıllarca İsrail’in nükleer silahını güçlendirmek için kimyasal ve biyolojik silah üretimiyle desteklediğinin spekülatif bir durum olduğu söyledi.

İsrail Savunma Bakanlığı gözetiminde Tel Aviv’e 20 km uzaklıkta olan olan bu tesisin kimyasal ve biyolojik silah üretimini yaptığı ve depolandığı da dergi de istihbarat bilgileri ile desteklendi.habervaktim

Bu haber toplam 1654 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri