Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Göktürk 2 görecek Mehmetçik vuracak

28.12.2012 11:30
İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Alim Rüstem Aslan Göktürk 2 projesini anlattı.

 

Astroloji ve astronominin karıştırıldığını söyleyen Aslan, uzay mühendislerinin isterlerse astronot olabileceklerini de ifade etti. Alim Rüstem Aslan, Göktürk 2 uydusunun Türkiye için dönüm noktası olduğunu dile getirerek, uydu sayesinde Kandil'den çok net görüntüler alınabileceğini de kaydetti. 
 
"'ASTRONOMİ' İLE 'ASTROLOJİ' KARIŞTIRILIYOR"
"İnsanlar uzay diyince akıllarına astronot geliyor. Uzay mühendisliğine girenlere de astronot mu oluyorsunuz diye sorarlar, evet isterlerse astronot oluyorlar. Bir astronot için en yakın aday uzay mühendisi. Biz uçak mühendisliğine girdiğimizde pilot mu olacaksın derlerdi ,hiç ilgisi yok ama uzay mühendisliği için durum biraz farklı Türkiye'de de uzay deyince de yıldızlar, astronomi akıllara geliyor. Türkiye çok uzun yıllar teknolojik olarak dişe dokunur bir şey üretmemiş. Biz de üretmek yerine uzaya bakar olmuşuz, ya da başkalarına bakar olmuşuz. Bir takım öğrencilerin bizim bölüme gelip astroloji öğretiyor musunuz yaklaşımları da oldu. Ama artık öyle bir şey yok. uzay mühendisliği çok iyi biliniyor."
 
"GÖKTÜRK-2 UYDUSUYLA KANDİL'DEN NET GÖRÜNTÜ ALINACAK"
"Terörü bitirecek şeyler hemen olmuyor. Ama Göktürk 2 uydusu gerçekten çok önemli. Bu uydu yüksek çözünürlüklü bir uydu ve bunu yapan çok az sayıda ülke var. şu an Türkiye'de belli bir düzeyi gösteriyor. Dünyada söz sahibi olmak istiyorsanız, uzayda söz sahibi olmanız gerekiyor. Göktürk 2 Türkiye'nin en keskin gözü. Türkiye'nin değişik bölgelerinden, doğu da dahil yüksek çözünürlüklü görüntü aktaracak." 
 
Kaynak: A Haber
Bu haber toplam 8526 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri