Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Göktürk 2 uzayda, peki Göktürk 1 nerede?

05.01.2013 02:24
Türkiye'nin ilk milli keşif uydusu Göktürk-2 şimdi uzayda. Ancak uzaya gönderilen uydunun adı Göktürk 2, akıllara gelen ilk soru ise hiç şüphesiz bunun ilki nerede oluyor. İşte cevabı...
İddialara göre Göktürk-1 İsrail engeline takıldığı için hala fırlatılamadı. Türkiye 2013 yılına uzay çalışmalarında önemli bir adım atarak girdi. İlk keşif uydumuz Göktürk-2 Aralık ayında Çin'den uzaya fırlatılarak önemli bir milli başarıya imza atıldı.
 
Ancak fırlatılan uydunun adı Göktürk-2'ydi. Akıllara "Göktürk-2 diye bir uydu varsa bunun birincisine yani Göktürk-1'e ne oldu" sorusu geldi.
 
Göktürk-1 ile ilgili ilginç iddialar var. İddia o ki coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat maksatlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak Göktürk-1 ile ilgili Paris-Ankara-Telaviv hattında adeta soğuk savaş yaşanıyor.
 
Türkiye Göktürk-1 için Fransız bir firmayla anlaştı. Ancak Göktürk-1'in görüntü almasını sağlayan elektrooptik kamera sistemlerindeki bazı kritik parçaları Fransız Thales firmasına satan İsrail, bunun karşılığında uydunun kendi topraklarının üzerine geldiğinde 'kör' olmasını şart koştu.   
 
Bu istihbaratı alan Türkiye, Fransa'dan, uydu fırlatılmadan önce istenilen her yerden görüntü alınabileceğinin ispatlanmasını istedi. Firma önce bu teklifi reddetti; ancak Türk bürokratlar bu garantiyi almadan para ödenmeyeceğini söyleyince şirket yumuşadı.
 
Yine savunma bürokratları, uydunun tecrübeli ve dünyaca tanınmış bir şirket tarafından uzaya fırlatılmasını istedi. Fransa tarafı ise, işi daha ucuza mal etmek için tecrübesiz bir şirketle çalışmakta ısrar ediyor. Göktürk-1'in daha önce öngörülen takvime göre 2013'ün sonunda uzaya fırlatılması planlanıyordu.   
 
KAYNAK: SAMANYOLUHABAER
Bu haber toplam 19348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri