Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gölcük Deniz Üssünde Dostluk Konaklaması

21.10.2013 20:36
Pakistan’ın ilk yerli yapım F-22 firkateyni olan “Pakistan Deniz Kuvvetleri Gemisi ASLAT”, 22-25 Ekim 2013 tarihlerinde, Türkiye’de Gölcük Deniz Üssü’nü ziyaret edecek ve Türk Deniz Kuvvetleri ile, çeşitli liman ve deniz tatbikatlarına katılacak.

 

Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine katılan SWORD sınıfı firkateynlerin dördüncü gemisinin uzunluğu123 metre, tonajı 3144. 29 deniz mili üzerinde hıza ulaşabiliyor.

Gemi çoklu tehdit ortamlarında, bağımsız olarak ya da bir görev gücünün parçası olarak, çalışma kapasitesine sahip. Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait  ASLAT, kapsamlı savunma yetenekleri ile; anti-denizaltı, anti-yüzey ve anti-hava operasyonları için, silah ve sensörlerle donatılmış. Gemi çok işlevli bir fırkateyn ve geminin harekat menzilini arttıran anti-denizaltı operasyonları yürütebilecek bir Z9EC-20 helikopteri yüklenebiliyor.

Pakistan Deniz Kuvvetleri Gemisi ASLAT’ın, Gölcük/Kocaeli’nde, Marmara Denizi’nin doğu kıyısındaki Türk Deniz Kuvvetlerinin ana üssü olan Gölcük Deniz Üssünde geçici dostluk konaklaması; var olan ikili bağları daha da güçlendirecek. Üst düzey savunma heyetlerinin karşılıklı ziyaretleri, mübadele eğitim programları ve deniz birliklerinin ziyaretleri; Türk-Pakistan savunma ilişkilerinin düzenli bir göstergesi. Türk  firkateyni F-496 TCG Gökova da, 04-08 Mart 2013 tarihlerinde Pakistan Deniz Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen, AMAN-2013 Deniz Tatbikatına katılmıştı. Kanal 5

Bu haber toplam 1866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri