Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Google’dan tarihi hata

19.10.2012 12:51
Google'ın yaptığı hatada Şirketin piyasa değeri 19 milyar Dolar erirken, hisseler Google’ın isteğiyle 2.5 saat işleme kapatıldı.

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden Google’ın yaptığı hata şirkete pahalıya mal oldu.

Şirket üçüncü çeyrek net karını 2.18 milyar Dolar olarak yanlışlıkla seans arasında duyurunca, bekletilerin altında kalan sonuçlar nedeniyle Google hisseleri yoğun satışa maruz kaldı.

Şirketin piyasa değeri 19 milyar Dolar erirken, hisseler Google’ın isteğiyle 2.5 saat işleme kapatıldı.

Uzmanlar ise ABD’li devin karındaki gerilemenin en büyük nedeni olarak kendisi kadar karlı olmayan donanım firması Motorola’yı almasını gösteriyor.

S&P Capital IQ uzmanlarından Scott Kessler “Buradaki sonuçlarda Google’ın ve Motorola’nın bir kombinasyonunu görüyoruz. Ve büyük ölçüde öğleden sonra yaşanan hayalkırıklığının da nedeni bu.” şeklinde yorumladı.

Google reklam piyasasındaki gerilemenin ardından farklı mecralara yönelmiş ve bu yılın başlarında 12.4 milyar Dolar’a Motorola Mobility Holdings firmasını satın alarak Apple ile olan rekabetini arttırmayı amaçlamıştı.

Geliri 11.3 milyar Dolar olarak açıklanan şirketin hisse başına net karı piyasa beklentisi olan 10.6 Dolar’ın epey altında kalarak, 9.03 Dolar oldu.(euronews)

 

Bu haber toplam 8270 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri