Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Görmez: Bu tablo Müslümanlara Yakışmıyor!

28.02.2013 11:21
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suudi Arabistan ile hac protokolünü imzaladı.

 

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hac döneminde Mekke -i Mükerreme'de köprü altlarında, sokaklarda, derme çatma çadırlarda kalınmasının önüne geçilmesi gerektiğini, bu tablonun Müslümanlar için uygun bir görüntü olmadığını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, resmi temaslar kapsamında Suudi Arabistan'da bulunan Görmez, Cidde kentinde Hac Bakanı Bender Muhammed Haccar ile 2013 yılı hac protokolünü imzaladı.

Hacda yaşanan sıkıntıların ele alındığı görüşmelerde, geçen yıllardaki hac ibadetinin icrasında yaşanan tecrübe birikiminden hareketle bu yılki ibadetin daha mükemmel olması yolunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca en büyük unvan kabul edilen ''Duyufurrahman (Rahmanın misafirleri)'' için hizmette kalite standardının yükselmesi konusunda fikir ve icraatlar masaya yatırıldı.

Görmez, haccın Müslümanların aynası olduğunu ifade ederek, hac döneminde yaşanan bazı aksaklıkların çözüme kavuşturulması konusunda hassasiyetlerini dile getirdi.

DÜZENLENMESİNİ İSTEDİ

Mehmet Görmez, barınmadan temizliğe, intikallerden ülkeye giriş çıkışlara kadar düzeltilmesini istediği konulara ilişkin şunları kaydetti:

''Hac döneminde Mekke-i Mükerreme'de köprü altlarında, sokaklarda derme çatma çadırlarda kalan insanların önüne geçilmesi gerekir. Bu tablo Müslümanlar için uygun bir görüntü değildir. Mekke-i Mükerreme'de hac döneminde temizliğe çok önem vermek yine üzerinde durduğumuz önemli hassasiyetlerimizdendir. Buna ek olarak geçen yıl Arafat'ta yaşanan su sıkıntısının yaşanmaması için bu yıl gerekli tedbirlerin alınması da yine üzerinde durulması gereken bir noktadır. Müzdelife'den Mina'ya intikal için hacılarımızın kullandığı ve zorluk çektiği bu yolda bir üst geçidin yapılması gerekmektedir. Türkiye'den gelen hacılarımızın hava limanlarında ve Mekke-i Mükerreme'ye geldiklerinde mekteplerin önünde bekletilmelerinin önüne geçilmesi, hacılarımızın intikalinde kullanılan otobüslerin iyileştirilmesi, Taif ve Yanbu havalimanlarının umre ve hac seferlerine açılması gibi konular da daha sağlıklı ve güvenli hac için önlem alınması gereken hususlardır.''

Toplantıda, zemzemlerin hacılara garantili ve hijyenik şartlarda üretim yapan zemzem ofisince verilmesi, hacıların Türkiye'ye dönüşlerinde beraberinde götürecekleri eşyaların önceden otellerinden alınarak uçağa yüklenmesi, hacıların zahmet çekmeden direkt uçağa binmesi konuları da görüşüldü.

Bu haber toplam 1972 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri