Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Görmez De Talebesiydi

29.06.2013 12:31
Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 105 yaşında vefat eden İslam alimlerinden Mehmet Emin Er, Gaziantep'te defnedildi.

Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 105 yaşında vefat eden İslam alimlerinden Mehmet Emin Er, Gaziantep'te defnedildi.

Cenaze törenine Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Gaziantep Vali Erdal Ata, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mehmet Emin Er için Nuri Mehmet Paşa Camii'nde cenaze namazı kılındı. Kılınan cenaze namazının ardından Mehmet Emin Er'in cenazesi cami mezarlığında defnedildi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ülkenin çok büyük bir ilim çınarını kaybettiğini belirterek, "Konuşması dahi ilim, irfan olan ve şehrimize çok katkı sunduğuna inandığımız sadece şehrimize değil dünyanın her tarafında talebeleri olan memleketimiz bir ulu ilim çınarını ebediyete gönderiyor. Öncelikle cenabı hak kendisine rahmet eylesin. Hepimizin başı sağ olsun. Bize düşen bundan sonra onun gibi alim insanların yetişmesi için seferber olmalıyız" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de, Er’in talebeleri arasındaydı.

Osmanlı’nın son döneminde dünyaya gelen Mehmet Emin Er, Arapça, Farsça ve Türkçe’nin yanı sıra Kürtçe biliyordu.

Tamamı Arapça’dan oluşan ve evinde büyük bir kütüphane şeklinde külliyata sahip olan Emin Er Hoca, çeşitli eserler kaleme aldı. Başbakan Erdoğan da 18 Ocak 2013 tarihinde, Mehmet Emin Er’i tedavi gördüğü Türkiye Diyanet Vakfı Özel 29 Mayıs Hastanesi’nde ziyaret etmişti. Ziyarete Mehmet Emin Er’in öğrencisi olduğu öğrenilen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katılmıştı. 

Habervaktim.com

 

Bu haber toplam 2220 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri