Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Görüşme İmralı ile sınırlı değil

24.01.2013 12:19
Barış sürecinin sadece İmralı görüşmeleri ile sınırlı olmadığını belirten Stratejist Alper Tan, Kandil'in yanı sıra birçok ülke ile kapsamlı görüşlmelerin yürütüldüğüne dikkat çekti.

Oslo süreci deşifre edilmeseydi…

Kürt sorununu şiddetten arındırmak için atılan adımları Haber 10’a değerlendiren Stratejist Alper Tan, barışa çok yaklaşıldığını söyledi. "Habur olayı yaşanmamış ve Oslo süreci deşifre olmamış olsaydı, Türkiye daha karlı çıkardı" diyen Tan, “Eğer çözüm daha önce gerçekleşse daha fazla şehitler verilmemiş, toplumda gerginlik yaşanmamış olurdu” dedi.

Kürt sorunun çözümü için başlayan süreç tüm hızıyla ilerliyor. Hükümet sorunun çözümü için bir çok somut adım atarken, kamuoyundan da destek gelmeye devam ediyor. SDE Medya Konseyi Başkanı ve Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, "Süreç olumlu ilerliyor. Sorunun çözümü için daha kontrollü adımlar atılıyor. Bu noktada taraflar kullandıkları dile dikkat etmeli" dedi.

Süreç olumlu ilerliyor

Başlayan yeni sürecin olumlu şekilde ilerlediğini kaydeden Alper Tan, "Devam eden bu süreç daha hazırlıklı gidiyor. Bu nedenle de kamuoyunun desteği de alınıyor. Bu sürecin barışla sonuçlanacağı kanaatini taşıyorum. Paris'te üç kadının öldürülmesi olayı da provoke de başarılı olamadı" diye konuştu.

Üslup önemli

Sürecin çözüm ile sonuçlanması için tarafların kullandığı üsluba çok dikkat etmesi gerektiğini belirten Tan, "Hem hükümet hem de özellikle BDP kullandığı dile çok dikkat etmeli. Sivri ifadelerden kaçınılarak, daha barışçıl bir dil kullanılmalı. Bazen yapılan sert çıkılar sürece zarar verebilir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, BDP temsilcileri de bu noktada barışçıl dil kullanmalı" şeklinde konuştu.

Görüşmeler İmralı ile sınırlı değil

Kürt sorunun çözüme kavuşturulması için kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünün altını çizen Tan, sözlerini şöyle sürdürdü: "İmralı ile görüşmeler yapılırken sadece bu kısmı medyaya yansıyor. Görüşmeler sadece İmralı ile değil daha kapsamlı yapılıyor. BDP, PJAK, PKK'nın üst düzey yöneticilerinin yanında; Şehit aileleri ve gazi dernekleri ile de görüşmeler yapılıyor."

Kapsamlı çalışma şart

"Abdullah Öcalan dört duvar arasında yaşayan biri” diyen Tan, “Onun sözü bir yere kadar geçer götürür. Birçok ülke ile de görüşmeler yapılıyor. PKK'nın Avrupa'da bulunan temsilcileri ile de devlet görüşmeler yapıyor. Bu sorun çözüme kavuşturulmak isteniyorsa kapsamlı yürütülmesinde fayda var" dedi.

Türkiye kazanırdı

"Habur olayı yaşanmamış ve Oslo süreci deşifre olmamış olsaydı, Türkiye daha karlı çıkardı" diyen Tan, şöyle devam etti: "Eğer çözüm daha önce gerçekleşse daha fazla şehitler verilmemiş, toplumda gerginlik yaşanmamış olurdu. Türkiye daha güçlü bir ülke olabilirdi. Ancak artık geçmişi konuşarak oyalanmak yerine önümüzdeki yeni süreci iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz."

Haber 10 

Bu haber toplam 3078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri