Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Göteborg’da Cumhuriyet Bayramı Şöleni ilklere sahne oldu

31.10.2011 14:09
Cumhuriyet’in 88. Kuruluş yıl dönümü münasebeti ile Göteborg’da kutlama yapıldı.

Cumhuriyet’in 88. Kuruluş yıl dönümü münasebeti ile Göteborg’da kutlama yapıldı.

Ş.Semihhan AYDEMİR/STOCKHOLM
İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu, Göteborg İl Örgütü Başkanlığı’nın gerçekleştirmiş olduğu Cumhuriyet Kutlamalarına büyük ilgi gösterildi.

“GÖTEBORG TÜRK KÜLTÜR GÜNLERİ” adı altında kutlanan Cumhuriyet bayramına Kültür Bakanlığı ses sanatçıları ve dans grupları damgasını vurdu. Etkinlik Şehit Mehmetçiklerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Programı yöneten Göteborg il örgütü yönetiminde görev alan Alim Şerif Avcu “Cumhuriyetimizin temel taşlarını en sağlam şekilde yerleştirmiş büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek, Cumhuriyetmizi ilelebet koruyacağız” dedi. Katılımcılara Cumhuriyet Kuruluşu ve program akışı ile ilgili bilgi veren Avcu, İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan DÖLEK’i kürsüye davet etti.

CUMHURİYET’İMİZİN IŞIĞINDA NİCE MUTLU BAYRAMLARA…

Dölek; Katılımcıların ve dünya’da ki tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak, Organizasyonu tertipleyen Göteborg İl Ögütü Başkanlığı, organizasyonda emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ederek söze başladı. Yıllardır “TERÖR” belası ile mücadele eden ülkemizin, son dönemlerde hem terör, hem de deprem felaketi ile mücadele etmektedir diyen Dölek, “Van depreminde ülkemizin ve vatandaşlarımızın gururlu birliğini takdirişayan buluyorum. Her felakette aynı onurlu davranışı sergileyen bir milletiz. Ancak bazı sosyal paylaşım sitelerinde Van’a yeterince yardım gitmediği ve buna gerekçe olarakta Van’da kürt kökenli insanların yaşıyor olmasını gösteriyorlar BEN BU YAKLAŞIMA ZİHNİYET TERÖR’Ü diyorum” dedi.

Her platformda Türk, Kürt kardeşliğini savunan ve PKK terör örgütünün kardeşler arasında sorun yaratmaya çalışarak çıkar elde etmek istediğini söylemini yineledi.

BİRLİKTELİĞİMİZ GÜCÜMÜZÜN GÖSTERGESİDİR

Birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Dölek, “Bizler birliktelik yolumuzda kararlılıkla yürüdükçe geleceğe dair her günümüz bayram tadında olacaktır” dedi. İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan Dölek’ten sonra konuşan Göterborg İl Örgütü Başkanı GÖRGÜLÜ birlikteliğimizden onur ve gurur duyuyorum diyerek sözlerine başladı. Cumhuriyet’imizin 88. kuruluş yıl dönümü münasebeti ile tertiplediğimiz

“GÖTEBORG TÜRK KÜLTÜR GÜNLERİ” organizasyonuna gösterilen ilgiden dolayı gururlandığını söyleyen Görgülü, “Yüce Mustafa Kemal Atatürk’ün kurarak bize emanet ettiği Cumhuriyet’imizi yıkmaya, zayıflatmaya teşebbüs eden hiç bir güç muaffak olamamıştır ve olamayacaktır. Çünkü Cumhuriyetin temel taşlarını oluşturan gençlerimiz Cumhuriyet’imizin her zaman bekçisi olmuşlardır ve olmaya devam edeceklerdir” bu vesile ile Cumhuriyet Bayram’ınızı kutluyorum dedi.

ACILARIN BİZİ KAVURDUĞU GÜNLER YAŞIYORUZ İlk olarak 24 Mehmetçiğin şehit verildiği Hakkari, Çukurca saldırılarına değinen Görgülü, daha sonra Van deprem felaketi ile ilgili yaşanan acıyı dile getirdi. Şehitlerimizin acısını en yakıcı hali ile yaşarken Van ilimizde meydana gelen deprem felaketi ile sarsıldık. Ancak biz onurlu bir millet olarak her türlü acımızı, yasımızı içimize gömerek darda ve zorda olan vatandaşlarımızın yardımına koşup, kurtarılacak bir canın mutluluğu ile acılarımızı hafiflemeye çalıştık. Dünya’da benzeri bulunmayan bu davranışı gölgelemeye çalışan güçlerin amaçlarına ulaşamayacaklarını buradan ifade etmek istiyorum dedi.

“VAN’DA CAN KURTARMAYA KOŞAN MEHMETÇİĞE YÖNELİK SALDIRI GİRİŞİMİNDE BULUNAN TERÖR CELLATLARINI ŞİDDETLE KINIYORUM” Görgülü, “Van’da meydana gelen depremde vatandaşların yardımına koşan güvenlik güçleri ve askerlere karşı saldırı girişiminde bulunan bir örgütün savunulabilir bir tarafının olmadığını iyi görmek gerekiyor” dedi. Görgülü konuşmasını, başta İsveç Türk İşçi Dernekleri Başkanı Hasan Dölek’e, daha sonra İl Örgütü Yönetim Kuruluna, Derneklerine, Kültür Bakanlığı’nın sanatçı ve dans ekiplerine, Organizasyona Sponsor olan yatırımcılara ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek tamamladı. İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu, Göreborg İl Örgütü Başkanı Sami Görgülü’nün konuşmasından sonra 5 dakikalık Türkiye’nin tanıtımı yapılan bir sunum yapıldı. Türkiye’nin tanıtımından sonra katılımcılara unutulmayacak bir gece yaşatan müzikal ve folklor dansları gece’ye damgasını vurdu. Çifte telli, harman dalı, semazen ve horun gösterileri katılımcıları mest etti. Organizasyon kapsamında Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ekiplerince yapılan gösterilerde katılımcılar son derece keyifli saatler geçirdi.

SES SANATÇILARI PROGRAMA DAMGA VURDU Kültür ve Turizm Bakanlığı Ses Sanatçıları, Mustafa Özcan ve Nazlı Öksüz’ün seslendirdiği bir birinden güzel türküler katılımcılardan büyük alkış aldı. Cumhuriyet’in 88. Kuruluş yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen kutlama programında Özcan ve Öksüz Göteborg’da adeta Türkiye’yi yaşattılar. Göteborg’a ilk kez geldiklerini söyleyen Özcan ve Öksüz burada ki birlik ve beraberliğin kendilerine Türkiye’yi aratmadığını ve Cumhuriyet’imizin 88. Kuruluş yıl dönümü münasebeti ile burada olmaktan onur duyduklarını söylediler.

PROGRAM SONUNDA ÇEKİLİŞ YAPILDI Cumhuriyet Bayramı kapsamında yapılan organizasyonda sürpriz hediyeler dağıtıldı. İki adet uçak bileti vb. hediyelerin verildiği organizasyonda çekiliş sırasında heyecanlı anlar yaşandı. Program sonunda sanatçı Mustafa Özcan, Nazlı Öksüz ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Koro şefi Rüştü Akar’a plaket, sponsorlara teşekkür belgesi verildi. 

 new_1.jpg

new_7.jpg

new_ccc.jpg

new_dsc_0100.jpg

new_iii.jpg

new_jjj.jpg

new_mmm.jpg

new_xxx.jpg

 

Kaynak:
Bu haber toplam 5432 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri