Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Guardian: Erdoğan daha fazla güç kazanmamalı

01.06.2015 14:29
The Guardian gazetesi bugünkü baş yazısında, Erdoğan'ın daha fazla güç kazanmaması gerektiğini belirten bir yazı kaleme aldı.

New York Times'tan sonra bu defa İngiliz gazetesi The Guardian, "Erdoğan gitsin" yazısı yayınladı.

Bugünkü Guardian, "Erdoğan'ın daha fazla güç kazanmaması gerektiğini" söyledi. Gazete bunun bir analiz olduğunu savundu.

"GÜÇ KAZANMASI FAYDALI OLMAYACAK"

"İstikrarlı bir Türkiye Avrupa ve Orta Doğu için hayati. Cumhurbaşkanı'nın daha fazla güç kazanması faydalı olmayacak" başlığıyla çıkan yazı, başlarda Türkiye'nin neden önemli bir ülke olduğunu anlatıyor.

Başyazı Türkiye'yi, "Otoriterleşmeye doğru son zamanlardaki kayışına, lideri Erdoğan'ın giderek artan öfkesine ve hükümetinin bir zamanlar sahip olduğu dış siyasetteki belirgin etkisini kaybetmesine rağmen; bir sorunlar denizi olan bugünün Orta Doğu'sunda halen bir kaya" olarak tanımlıyor.

"ANAYASA MÜKEMMELLİKTEN UZAK"

Erdoğan'ın başkanlık sistemi de dahil olmak üzere bir takım değişiklikler getirebilmek için anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa sahip olmak istediğini ileri süren Guardian, bu değişikliklerin aslında kötü olmadığını, anayasanın şu halinin zaten "mükemmellikten uzak"olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Ancak (bu değişiklikler) Erdoğan'ın kişiliği söz konusu olduğunda sorunlu olarak görülmeli."

"ERDOĞAN KENDİSİNİ ELEŞTİRENLERE ZULMEDİYOR"

Gazete, Erdoğan'ı şu şekilde tanımlıyor: "Türkiye Cumhurbaşkanı içgüdüsel bir şekilde otoriter, çoğu kez öfke dolu bir şekilde aksi ve giderek artan şekilde yurt içinde ve dışında kendisini eleştirenlere zulmediyor."

Guardian, Gaziantep'te kendisine fahri vatandaşlık verilmesinden son anda vazgeçilen eski New York Times İstanbul Büro Şefi Stephen Kinzer'i hatırlatarak yazısına şöyle devam etti:

"ERDOĞAN DAHA AZ GÜCE SAHİP OLMALI"

"Öyleyse (Erdoğan) daha çok güce sahip olması gereken biri mi yoksa daha az güce sahip olması gereken biri mi? Cevap net bir şekilde daha az güç; eğer kendisi değişemiyorsa ya da meslektaşları ve danışmanları onu kontrol altına alıp rehberlik edemiyorsa."

Erdoğan'ın siyasi yeteneklerinin halen yerinde olduğunu yazan gazete, "ancak denge duygusu onu terk etmiş" ifadesinde bulundu.

"ERDOĞAN MODERN KESİMLERDEN DESTEK ALMIYOR"

Erdoğan'ın ülkenin daha yoksul, bir şekilde daha az Batılılaşmış ve daha dindar kesimleri arasında güç kazandığını; ancak daha genç, çevre, cinsel tolerans, etnik ve dini çoğulculuk ve aktivizm konusunda endişeleri olan daha modern kesimlerini kazanamadığını söyleyen gazete, bunu daha temel bir endişe sebebi sayıyor.

"TÜRKİYE ANAYASASI REFORMA İHTİYAÇ DUYUYOR"

Erdoğan'ın anayasadaki değişiklikleri yaparken diğer partilerle pazarlık etmesini gerektirecek bir çoğunluk kazanmasının daha iyi olacağını yazan gazete, başyazısını şu şekilde sonlandırdı:

Güçlü bir muhalefet bir yana "(Erdoğan'ın) kötü içgüdülerini ve öfke nöbetlerini kontrol altına alabilecek, kendi partisi içinden çıkacak daha ılımlı bir kanadın büyümesi hoş karşılanacaktır. Türkiye anayasası reforma ihtiyaç duyuyor olabilir, Erdoğan da öyle."

Bu haber toplam 1170 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri