Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Guardian: Türkiye sivil bir otoriter yönetime geçti

14.02.2011 16:08
Guardian gazetesinde bir değerlendirme kaleme alan Robert Tait, Mısır'a demokratik model olarak gösterilen Türkiye'nin askeri bir tür otoriter yönetimden, sivil bir otoriter yönetime geçtiğini yazdı.

Gazetenin eski İstanbul muhabiri Tait, "Genel kanıya göre, Türkiye büyük çoğunluğu Müslüman bir ülke olarak, Avrupa Birliği'ne üyelik kararlılığını vurgulayan demokratik olarak seçilmiş bir hükümet öncülüğünde birkaç yıl içinde askeri egemenlikten sivil yönetime geçmeyi başarmış bir ülke." diyor.

"Demokratik model mi, otoriter devlet mi? Yazar, son 50 yıl içinde dört sivil hükümeti devirmiş olan ordunun mevcut hükümet tarafından olması gereken sınırlara geriletildiğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın referandumla onaylanan anayasa değişiklikler ardından Batılı diplomatların övgüsünü kazandığına da değindikten sonra Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yükselişini ise şöyle özetliyor: "AKP'nin yükselişi, Anadolu'daki dindar ve muhafazakâr orta sınıfın yükselerek ordunun ve yargı gibi laikliğin diğer ayaklarının ekonomik tabanını zayıflatmasıyla ivme kazandı." Tait, Türkiye'nin ve AK Parti'nin Mısır'a örnek olabileceği şeklindeki yorumları böyle özetledikten sonra, karşıtların çizdiği tabloya geçiyor.

Yazarın aktardığı karşıt görüşlere göre, geçmişi radikal olan Başbakan Erdoğan, ılımlı görüşlere sahip olduğu haliyle dahi, İsrail'i sert bir şekilde eleştirip, İran'la sıcak ilişkiler kuruyor. Uzun yıllardır, NATO stratejisinin önemli bir bileşeni olan Türk ordusu, giderek daha da yenik görünüyor.

"Türkiye Mısır'a benzemeye başlıyor" Tait, yazısına İstanbul'da yaşayan ve Türkiye'de sivil asker ilişkileri ve güvenlik konularında uzman olan Gareth Jenkins'in yorumlarıyla son veriyor.

Jenkins'in Guardian'daki yorumda aktarılan görüşleri şöyle: "Türkiye askeri bir tür otoriter yönetimden, sivil bir otoriter yönetime geçiyor. Son yıllarda ciddi bir siyasi zulme, basın üzerinde baskıya ve insanların neyle suçlandıklarını bilmeden içeriye atıldıkları bir ortama şahit oluyoruz. Polis bir iç baskı aygıtı olarak kullanılıyor. Türkiye, Mısır'a model ülke olmaktan çok, giderek Mısır'a benzeyen bir ülke haline geliyor."

Kaynak:
Bu haber toplam 2512 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri