Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Guardian'ın 2050'deki Türkiye öngörüsü!

19.12.2012 18:34
Guardian Gazetesi'nin yazdığı habere göre aralarında Türkiye'nin de bulunduğu "yeni dalga" ekonomilerinin 2050 yılında Batı'yı geri bırakabileceği tahminleri yapılıyor.

Guardian Gazetesi'nin yazdığı habere göre 2050 yılında Türkiye ekonomisi batıyı geride bırakacak.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu "yeni dalga" ekonomilerinin 2050 yılında Batı'yı geri bırakabileceği tahminleri yapılıyor.

Guardian gazetesi, "yeni dalga" ekonomilerine dikkat çekerken 2050 yılında Türkiye'nin ekonomisinin İtalya'nınkinden büyük ve Avrupa'nın en başlıca ekonomilerinden biri olması öngörüsünü de yansıttı.

İngiliz Guardian gazetesi, "Yeni Dalga Ekonomileri Büyüme Peşinde" başlığını kullandığı analizde BRIC'ler (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) durgulaşırken aralarında Türkiye'nin de bulunduğu diğer bazı yükselen ülkelerin hızlı ilerleyerek 2050 yılında Batı'yı geri bırakabileceklerini yazdı.

İkinci dalga ülkeleri için "Büyükler. Genç ve büyüyen nüfusları var. Altyapı ve eğitimde yatırım yaptılar. Ve resesyona saplanmış Batı'yı kıskandıracak oranlarda büyüyorlar" ifadelerini kullanan Guardian, 2013 büyüme oranlar yazılacağında ikinci dalga ülkelerinin ilk 20 sıralara hakim olacaklarını belirtirken de bu ekonomilere ilişkin üç gün sürecek bir dizi yayınlayacağını da okuyucularına duyurdu.

Guardian şöyle devam etti: "2000 yıllarının ortasında Çin ve Hindistan olmadan dünya ekonomisinin geleceğini tartışmak imkansız hale geldi ve ikinci bir daralma 2008 yılının sonunda ortaya çıktığında G20 kuruldu. Bu sadece G8 ve BRIC'leri değil aynı zamanda Endonezya, Türkiye, Güney Kore, Meksika, Arjantin ve Güney Afrika gibi stratejik olarak daha önemli bazı ekonomileri de içeriyordu.Son gelişmeler, fazla geçmeden konferans masasında daha fazla koltuğa ihtiyaç olacağını gösteriyor.

Hawksworth, 2050 yılında Türkiye'nin ekonomisinin İtalyanınki'nden büyük ve Avrupa'da en büyük ekonomilerden biri olmasını bekliyor. Endonezya ve Meksika da, Almanya ve İngiltere'yi geride bırakmış olacak."

ekotrent
 

Bu haber toplam 18700 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri