Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Guiza transferinde kimler aracı

13 Şubat 2009 / 08:45
Vatan'ın belgesi olduğunu iddia ettiği ilginç iddiaya göre; F.B.’nin Mallorca’dan 14 milyon Euro’ya aldığı Güiza’nın önünden bile geçmediği bir kulübe para gönderdiği ortaya çıktı.
Fenerbahçe'nin, Luis Aragones’le anlaştıktan sonra transfer ettiği, ancak gerek özel hayatındaki dalgalanmalar gerekse saha içindeki yetersiz performansı nedeniyle bekleneni veremeyen oyuncusu Daniel Gonzalez Guiza ile ilgili tuhaf bir ödeme yaptığı ortaya çıktı.. Meselenin tuhaflığı ödemenin Güiza’nın transfer edildiği İspanyol Kulübü Mallorca yerine Uruguay İkinci Ligi’nde yer alan Atletico Rentistas Kulübü’ne yapılması ve bu kulübün ortaklarından birinin Uruguaylı menajer Juan Figer olmasında.. Hikâyedeki anlam veremediğimiz noktalara geçmeden önce ödemenin nasıl ve ne şekilde yapıldığını anlatalım..

MALLORCA 5’E ALDI

TARİH: 7 Temmuz 2008.. F.Bahçe, Güiza’yı Mallorca’dan büyük beklentilerle satın alıyor.. Mallorca Başkanı Joaquin Garcia’nın yaptığı resmi açıklamaya göre F.Bahçe bu transfer karşılığında Mallorca’ya 14 milyon Euro bonservis bedeli ödüyor.. Rakamın bu kadar yüksek olmasının sebebi, Getafe’den 2007-08 sezonunda 5 milyon Euro’ya transfer olan Güiza’nın Mallorca ile 2011 yılına kadar mukavelesinin bulunması.. Güiza’nın İspanya Futbol Federasyonu’na bildirilen mukavelesinde yer alan “Oyuncu, 14 milyon Euro bonservis bedelini getirdiği takdirde istediği kulübe transfer olur” opsiyonunu kullanan F.Bahçe, parayı bastırıp Güiza’yı 4 yıllığına mukavele yapıyor..

KAÇ MENAJER VAR?

İSPANYOL medyasına göre Güiza’nın F.Bahçe’ye transferinde bazı karışık işler oluyor.. Örneğin Mallorca Başkanı Garcia “Güiza için kaç menajere para ödediğimizi bilmiyorum” diyerek aracı sayısının çokluğundan şikâyet ediyor.. Yine aynı kaynaklara göre Güiza’nın menajerlerine toplam 2 milyon Euro’luk komisyon ödeniyor F.Bahçe tarafından.. F.Bahçe, 4 yıllığına anlaştığı 28 yaşındaki İspanyol’a sezon başına 3 milyon Euro ödemeyi taahhüt ediyor.. (Bu rakamın sezon başı 3.6 milyon Euro olduğunu iddia edenler de var, ancak F.Bahçe Türkiye Futbol Federasyonu’na gönderdiği resmi mukavelede rakamı 3 milyon Euro olarak gösteriyor.) Basit bir hesapla Güiza’nın maliyeti toplam 28 milyon Euro (53.4 trilyon TL) tutuyor..

İŞTE anlam veremediğimiz ödeme de aynı günde yapılıyor.. F.Bahçe Kulübü 8 Temmuz 2008 tarihinde, Güiza’nın değil top oynamak, bugüne kadar önünden bile geçmediği Uruguay 2. Ligi’nde yer alan Atletico Rentistas Kulübü’ne 5 milyon 330 bin Euro’luk bir ödeme yapıyor.. Rentistas Kulübü’nün 08/008 nolu faturasına göre bu para “Rentistas ile F.Bahçe arasında Güiza’nın finansal haklarının satışı karşılığında 7 Temmuz 2008’de imzalanan protokol” uyarınca ödeniyor.. Rentistas aldığı 5.33 milyon Euro dışında, 200 bin Euro tutan vergi masrafını da F.Bahçe’den tahsil ediyor.. Para, kulübün İspanya’daki bir banka hesabına yatırılıyor.. Sonuçta kaba bir hesapla Güiza’nın toplam maliyeti 33.5 milyon Euro’ya (tam 70 trilyon TL) yükseliyor.. Bir not daha, Uruguay medyası Rentistas’ın sahibinin menajer Figer olduğunu öne sürüyor.

ŞİMDİ F.Bahçe’nin Güiza transferiyle ilgili yaptığı bazı açıklamaları da gözden geçirelim.. F.Bahçe yönetimi, kulübün internet sitesi fenerbahce.org’dan 20 Ağustos 2008’de yaptığı açıklamada şu bilgileri veriyor:

1 “..Güiza’nın transferi menajer Juan Figer tarafından yapılmamıştır.. Güiza’nın menajeri eşi Nuria Bermudez’dir..”

2. “..Sanki kulübümüz ile menajer Figer arasında son derece sıkı bir ticari ilişki varmış gibi gösterilmesine rağmen, şu da bilinmelidir ki, kulübümüzün Figer ile sadece Alex’in transferi konusunda parasal ilişkisi olmuştur.. Bunun dışında Figer’e ödenen herhangi bir komisyon ya da ücret söz konusu değildir.. Lugano ve Maldonado’nun menajeri olan Figer’e bu transferlerde komisyon bile ödenmemiştir...”

YANİ F.Bahçe, Figer ile ticari ilişkisi olduğunu net bir biçimde reddediyor.. Hem de resmi ağızdan..

BU bilgilerin ışığında, oluşan kafa karışıklığı gidermek amacıyla F.Bahçe yönetimine bazı sorular yöneltmek durumundayız..

1 F.Bahçe, Güiza’nın transferi için Figer’ın ortağı olduğu öne sürülen Atletico Rentistas’a neden para ödüyor?

2 Juan Figer’in Güiza’nın üstünde 5.33 milyon Euro nakit paraya çevrilebilecek nasıl bir hakkı bulunuyor?

3 Rentistas’a Güiza ile ilgili başka ödeme yapıldı mı?

4 F.Bahçe, Güiza’nın bonservis maliyetini 14 milyon Euro olarak açıklamıştı.. (fenerbahce org, 9 Temmuz 2008) Bu futbolcu için başka ödeme yapıldı mı?

5 F.Bahçe ile Atletico Rentistas Kulübü arasında nasıl bir ilişki var? Figer’in bu kulüple bağlantısını biliyor musunuz?

BU haberi hiç yorumsuz aktarırken, şu noktanın da altını çizmekte yarar görüyoruz.. Güiza transferinde F.Bahçe ile ilgili herhangi bir suçlamada bulunmuyor ama bu ödemelerin mutlaka bir açıklaması olması gerektiğini düşünüyoruz.. F.Bahçe yönetiminden de gerekli bilgileri kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz..

Peki kim bu Juan Figer?

URUGUAYLI Juan Figer Svirski, İspanya, Almanya ve Türkiye liglerine Brezilyalı oyuncuları satan önemli bir menajer.. Ancak kendisiyle ilgili bazı karanlık iddialar var..

ÖRNEĞİN 2001’de Brezilya Temsilciler Meclisi kendisini “Brezilyalı futbolculara Uruguay’daki Atletico Rentistas ve Central Espanol (Nobre’yi Beşiktaş’a satan takım) kulüplerine imza attırıp, fahiş fiyatlarla Avrupa kulüplerine satmak ve bu şekilde vergi kaçırmakla” suçladı.. Uruguay’da vergi oranı % 3.75.. Figer bu mecliste ifade verdi ancak delil yetersizliği nedeniyle suçlu bulunmadı.. Komisyon Rentistas yöneticilerinin işsiz olduklarını ve barakalarda yaşadıklarını belirledi.. Ünlü menajerin Avrupa kulüplerine 100’ün üzerinde futbolcu sattığı biliniyor.. Figer Nobre, Alex, Lugano ve Maldonado’nun resmi menajerliğini yapıyor..

RENTİSTAS’A SORDUK... İŞTE ALDIĞIMIZ YANIT:

‘Güiza bizim oyuncumuz’

SPOR müdürümüz İbrahim Seten, önceki gün saat 18.22’de Uruguay Kulübü Atletico Rentistas’ın 00-598-29.16.19.72 nolu telefonunu arayarak adını vermek istemeyen kulüp yetkilisi bir hanımla şu konuşmayı yaptı:

SETEN: Merhaba, ben Türkiye’den arıyorum.. Daniel Gonzalez Güiza ile ilgili birkaç soru sormak istiyorum..

RENTİSTAS: Buyrun..

SETEN: Elimdeki bir belgeye göre, 7 Temmuz 2008’de Güiza’yı F.Bahçe’ye satmışsınız.. Oysa futbolcunun oynadığı kulüp Mallorca.. İşin içinden çıkamadım..

RENTİSTAS: F.Bahçe Kulübü’nden mi arıyorsunuz?

SETEN: Hayır, gazeteciyim.. Bu transferle ilgili bir haber hazırlıyoruz.. Bilginize başvurmak istedim..

RENTİSTAS: Biraz hatta bekler misiniz? (yaklaşık 1 dakika sonra) Sorunuzu tekrar alabilir miyim?

SETEN: Güiza’yı F.Bahçe’ye sattınız mı? Elimdeki belge gerçek mi?

RENTİSTAS: Doğru, Güiza’yı F.Bahçe’ye biz sattık.. Çünkü hakları bizde..

SETEN: Oysa ben Mallorca’nın 14 milyon Euro’ya F.Bahçe’ye sattığını sanıyordum..

RENTİSTAS: Yanlış, Güiza bizim futbolcumuz..

SETEN: Peki bunun için önce Mallorca’nın Güiza’yı size satmış olması gerekmiyor mu? Juan Figer’le herhangi bir bağlantınız var mı?

RENTİSTAS: Kusura bakmayın, daha fazla bilgi veremiyorum..

SETEN: Adınızı öğrenebilir miyim?

RENTİSTAS: Maalesef onu da söyleyemem, iyi günler..

İŞTE O BELGE:Kaynak:
Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri