Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül Karavana Yedi Karargâhta Uyudu

16.10.2011 12:40
PKK ile mücadele eden askerlere moral vermek için Güneydoğu'ya giden Cumhurbaşkanı Gül, erlerle kuru fasulye pilav yedi, komandolarla uyudu, sancak törenine katılıp, şehit yakınlarıyla ilgilendi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, moral vermek amacıyla terörle mücadele eden profesyonel birlikleri ziyareti dün de devam etti. Önceki gün sürpriz bir şekilde Hakkâri Yüksekova'ya giden Gül'ün ziyaretiyle ilgili fotoğraflar Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yayınlandı. Yüksekova 3'üncü Taktik Tümen Komutanlığı'nda Gül'ü karşılayan komutanlar arasında, eski Başyaveri Tuğgeneral Metin Özbek de vardı. Gül'e ziyaretlerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ile 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük de eşlik etti.

ASKERLERLE YEDİ

Gül, öğle vakti Yüksekova 3'üncü Taktik Tümen Komutanlığı'nın yemekhanesinde her rütbeden askerle birlikte kuru fasulye ve bulgur pilavı yedi. Daha sonra yeni kurulan 7'inci Hudut Alay Komutanlığı'nda Sancak verme törenine katıldı. Sancağı öperek alay komutanına teslim eden Gül ardından Sancak İlk Devir Teslim Tutanağını imzaladı. Gül burada töreni izlemek için gelen şehit yakınları ve çocuklarğyle yakından ilgilendi.

KATO OPERASYONLARI ANLATILDI

Bölgedeki güvenlik konularıyla ilgili geniş bir brifing alan Gül'e PKK'nın yığınaklarını imha etmek için düzenlenen ve bir hafta süren Kato Dağı operasyonu hakkında bilgi verildi. Operasyona katılan komutanlarla biraraya gelen Gül'ün askerlere çeşitli hediyeler verdiği öğrenildi.

GECEYİ TUGAYDA GEÇİRDİ

Gül Yüksekova'dan sonra yüzde yüz profesyonelleştirilen Hakkâri Dağ Komando Komutanlığına geçti. Burada Kayseri Komando Tugayından gelen askerlerin de olduğu birliğin faaliyetleri hakkında bilgi alan Gül geceyi de burada geçirdi. Burada Gül'e komandoların operasyona çıktıkları zaman yanlarına aldıkları ve ateşe ihtiyaç duymadan ısıtılan kumanyalar tanıtıldı. Kumanyayı ilgiyle inceleyen Gül, "Askerine böyle bakan bir devlete Allah zeval vermez" dedi.


GEZİDE İKİNCİ GÜN

Gül, dün sabah saatlerinde Çukurca'ya geçti. 8 askeri helikopter eşliğinde Gül, dün ise Özel, Kıcrıkoğlu, Kalyoncu ve Yörük ile birlikte Hakkâri'nin Çukurca ilçesine geçti. Çukurca 21'nci Jandarma Sınır Tugay Komutanlığı'na inen Cumhurbaşkanı Gül, burada Kaymakam Levent Öztin ve kuvvet komutanları tarafından karşılandı. 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda öğle yemeğini erlerle beraber yiyen Gül ve komutanlar daha sonra helikopterlerle diğer birlikleri ziyaret ettikten sonra Hakkâri'den ayrıldılar. Ziyaret nedeniyle Hakkâri'de yoğun güvenlik önlemleri alındı.

KENDİ KENDİNE ISINAN KUMANYA

"Rasyon paket" adı verilen kumanyalara Gül büyük ilgi gösterdi. Yemek, paketin içinde bulunan bir ısıtma torbasına yerleştiriliyor ve yarım bardak soğuk su ilave ediliyor. Suyla temasa geçen sistem 1,5 dakika içinde ısınmaya başlıyor. Yemek 10 dakika içinde tüketilmeye hazır hale geliyor.

Sabah

Bu haber toplam 1974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri