Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güldal Mumcu Yeşil'i komisyondan gizledi mi?

25.11.2012 13:45
Güldal Mumcu'nun eşi Uğur Mumcu'nun öldürülmesinden sonra yaşadıklarını anlattığı kitabı ilginç bir de iddiayı gündeme getirdi..
Türkiye'de araştırmacı gazeteciliğin temsilcisi, Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu'yu 1993'te bir suikastte kaybeden eşi Güldal Mumcu, CNN TÜRK'ten Cansu Karadan'ın röportajında, eşinin ölümünün ardından yaşadıklarını yazdığı, "İçimden Geçen Zaman" adını verdiği kitabı anlattı.
 
Mumcu, kitapta "Yeşil" kod adıyla bilinen kontrgerilla tetikçisi Mahmut Yıldırım'ın bir bayram sabahı evine geldiği de anlatılıyor.
 
HAFISASIZ BİR TOPLUMUZ, UNUTMAMAK İÇİN YAZDIM
 
"Hafısasız bir toplumuz, unutmamak için bana ne kadar zor gelse de yazdım." diyen Güldal Mumcu Yeşil ile ilgili bilgiyi Araştırma Komisyonu'ndan gizlediği eleştirisini ise şöyle yanıtladı:
 
KOMİSYONDAN BİLGİ SAKLAMADIM
 
"Komisyon görevini tamamladıktan kısa bir süre sonra ben o kişinin Yeşil olduğunu anladım. Komisyon'dan bilgi saklamam mümkün değil, zaten komisyon gayet güzel çalıştı ve ortaya koyduğu rapor ile bizim yeniden bir dava açmamızı sağladı. Bilgi saklama diye bir durum yok. Zaten biz öğrendiğimizde komisyon çalışmasını tamamlamıştı."

 

 
Bu haber toplam 2904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri