Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül'den Bilal Erdoğan Yorumu

25.01.2014 02:48
Cumuhrbaşkanı Abdullah Gül de cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis'te yaşanan gerginlikle ilgili olarak, önce herkesin dilini düzeltmesi gerektiğini söyledi. Gül, Balyoz davasında yeniden yargılama taleplerinin reddedilmesiyle ilgili de, "Mahkemelerin kararları hepimizi bağlıyor. Tabii ki itiraz mercileri var" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazını Yeniköy Çarşı Merkez Camii'nde kıldı. Gül'ün gelişi nedeniyle cami ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Gül'e eşlik etti. Gül, cami çıkışında yanına gelen çocukların karnelerine bakıp, tebrik etti.

HSYK TEKLİFİ

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, "Başbakan, HSYK teklifinin geri çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Siz kendisiyle dün yaptığınız görüşmede bu konu gündeme geldi mi?" şeklindeki soruyu yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, "Sayın Başbakan'la her hafta devlet günü dediğimiz günde bir araya geliriz, gündemimizdeki maddeleri istişare ederiz, konuşuruz, fikirlerimizi paylaşırız. Dolaysıyla Türkiye'nin gündeminde ne varsa bütün bu konuları bu haftalarda konuşur ve görüşlerimi paylaşırım. Meclis'te siyasi bir faaliyet devam ediyor. Neticede siyasi kararları gruplar orada belirler" dedi.

BİLAL ERDOĞAN SORUSU

Bilal Erdoğan'ın avukatının "Müvekkilim ifade vermeye hazırdır" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine ise Gül, "Ne güzel işte. 'Bir şey varsa, bizim bir ifademize ihtiyaç varsa ifade vermeye hazırız' demiş. Güzel bir şey" diye konuştu.

BALYOZ'DA RET

Cumhurbaşkanı Gül, Balyoz davasında yeniden yargılanma taleplerinin mahkeme tarafından reddedilmesiyle ilgili bir soru üzerine de, "Mahkeme kararına doğrusu bir şey söyleyemem. Nihayetinde mahkemelerin kararları hepimizi bağlıyor. Tabii ki mahkemelerin kararlarına itiraz mercileri var, yüksek mahkemeler var. Hukuk sistemi içerisinde nihai kesinleşene kadar ki bunun en nihai noktası da AİHM'dir. Türkiye kendi vatandaşlarına bu hakkı vermiştir. Onların bireysel başvuru hakkı vardır. Mahkeme kararıyla ilgili doğru yanlış demek bizim için doğru olmaz" şeklinde konuştu.

MECLİS'TEKİ KAVGA

Basın mensuplarının soruları üzerine Meclis'teki gerginliklerin hoş olmadığını belirten Gül, "Önce hepimizin dilleri düzeltmemiz gerekir. Sözün gücü güçlü olur derler. Onun için herkes konuşmalarını yapıcı bir şekle getirirse gerginlikler de azalır. Bunlar moral bozucu. Ümit ederim ki bu son olur, bir daha böyle şeyler olmaz" dedi.

habervaktim

Bu haber toplam 2536 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri