Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÜL'DEN "ÇİFT BAŞLI YÖNETİM" AÇIKLAMASI

31.10.2012 13:04
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim yürüyüşünde barikatın kendi talimatıyla kaldırıldığı yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Cumhuriyet bayramının daha nezih br şekilde kutlanması için yetkililerin dikkatini çekmekten daha doğal birşey olamaz" dedi.

Gül, barikatların kaldırılması talimatını verdiği iddiası üzerine bugün kısa bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, "Ülke idaresinde çift başlılık diye birşey sözkonusu değildir. Herkes görev ve sorumlululukları anayasada çerçevesi çizilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Gül şunları söyledi:

"Tabii yanlış anlamalara falan hiç gerek yok. Herkesin gayet dikkatli bir şekilde ne konuştuğumuza bakması lazım. Önce tabii Cumhurbaşkanı olarak Cumhuriyet Bayramı'nın bütün ülkede nezih bir şekilde kutlanmasıyla ilgili yetkililerin dikkatini çekmemden daha doğal bir şey olmaz. Ayrıca çift başlılık gibi bir şey de olmaz. Memleket idaresinde, ülke idaresinde çift başlılık doğru da değildir. Böyle bir şey zaten söz konusu da değildir' dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Almanya ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda soruları yanıtlamış ve Ulus’ta 1. Meclis önündeki polis barikatının açılmasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, 2 gün önce Ankara Valisi ile yaptığı görüşmenin etkili olduğu yönündeki iddiasına şu cevabı vermişti:

“Barikatların kaldırılmasıyla ilgili herhangi bir talimatımın olmadığı doğrudur. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Valime böyle bir talimat verdi mi vermedi mi, haberim yok ki ben Cumhurbaşkanımızın böyle bir talimat vereceğine de inanmıyorum. Çünkü bu ülkeyi çift başlı bir yönetimle bugüne kadar getirmedik.

Bundan sonra çift başlı bir yönetimle bu ülke bir yere varmaz. Eğer bu ülkede bir başkanlık sistemi arzu ediliyorsa ben bundan yanayım. Bir başkanlık sistemi gelir, o zaman bu adımları çok daha rahat atarız. O zaman böyle bir sıkıntı olmaz ama bunun dışında kimin ne yapacağı bellidir. Dolayısıyla bir Başbakan olarak benim görevim bellidir, Sayın Cumhurbaşkanımızın da görev alanı bellidir. Kimse de böyle bir gayretin içerisine girerek durumdan vazife çıkarmasın.” 

Bu haber toplam 2092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri