Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül’den Ortadoğu İçin 4 Tespit

05.10.2013 01:48
Gül, Stratejik İletişim Merkezi (STRATİM) tarafından düzenlenen 4. İstanbul Forumu’nda yaptığı konuşmada, Ortadoğu meselesine ve ülkelerin dönüşüm sürecine değindi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “İçinde yaşadığımız bu bölgede beşeri coğrafyada devlet ve iktidar anlayışında köklü değişiklikler gerçekleşmekte, yeni bir düzenin kurulması kaçınılmaz olacaktır. Bölgede nasıl yeni bir siyasi, ekonomik düzen ortaya çıkacağı hepimizin cevap aradığı temel bir meseledir” dedi.

SANCILI BÖLGE ORTADOĞU

Bu sürecin sancılarının en yoğun biçimde yaşadığı coğrafyanın başında Orta Doğu geldiğini vurgulayan Gül, Orta Doğu’da artık köklü bir paradigma değişikliği yaşandığını, yüzyıllık statükonun kendisine eşlik eden tüm köhneleşmiş yapılarla birlikte yıkılmakta olduğunu kaydetti.

Gül, Orta Doğu’da kökeninde toplumsal hareketlerin yer aldığı kapsamlı bir değişim süreci yaşandığını ifade etti.

4 TEMEL TESPİT

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bölgedeki gelişmeleri değerlendirmek açısından başlıca 4 temel tespitini paylaşmak istediğini belirterek, bunun birincisinin, belli ülkedeki toplumsal ve siyasal değişim sürecinin, sadece o ülkeyi değil, aynı coğrafyayı paylaşan ülkelerin ve halkların geleceğini de tesir eden dönüşüm süreçlerini de tetiklemek olduğunu kaydetti.
İkincisinin ise bölgedeki her değişimin Irak savaşından sonraki süreçte karşılaşıldığı gibi bölge içi güç dengelerini de temelden değiştirmek olduğuna dikkat çeken Gül, şöyle devam etti:

“Üçüncüsü geçmişte uzun süre baskı altında tutulan geleneksel aidiyetlerle ilgili artan bilinç. Orta Doğu’da maalesef etnik, dini ve mezhepsel temelli kimlik siyasetlerinin öne çıktığı bir dönem başlamıştır. Bu da ulus devletleri yeni sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Neticede ülkelerin ulusal kimliklerini, toprak bütünlüklerini ve iç barışlarını daha fazla sorgulanır hale geldiği bir süreç ortaya çıkmaktadır. Etnik ve mezhepsel aidiyetlerin körükleyeceği uzun vadeli istikrarsızlık ve çatışma ihtimali giderek bölgeyi daha fazla etkisi altına almaktadır. Dolayısıyla Orta Doğu’daki mesele sadece belirli ülkelerdeki siyasi dönüşüm meselesi olmanın çok daha ötesinde etnik ve mezhep grupların arasındaki potansiyel ihtilaf alanlarının girdiği güç mücadelesi ve çatışmaya dönüşmesinin önüne geçmektir.

Dördüncüsü, bölgedeki değişime ilişkin olarak özellikle bölge dışı ülkelerin yaklaşımlarındaki çelişkilerdir. Son 3 yılda birçok uluslararası aktörün bölgesel istiktarın gerçek teminatının, halklarının taleplerini karşılayan meşru yönetim yapılarından geçtiğini savunduğunu, bu nedenle değişim güçlerinin yanlı yer aldığını gördük. Bu bağlamda ortaya çıkan çelişkili durumun başlıca nedenlerinden birinin, İslam dünyasının sosyo-kültürel dokusunun çağdaş dünyada demokratik düzenle uyumlu olmadığına dair oryantalist tartışmalarla bağlantılı olduğuna dair düşünceler olduğu anlaşılmaktadır.”
Mısır’daki gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Mısır’ın kendi enerjisini tüketmeden, bir an önce demokrasiye dönmesini ve ekonomik kalkınmasını hızlandırmasını, samimiyetle arzu ediyoruz. ABD ve İran liderlerinin başlattıkları doğrudan yapıcı temasları da önemli buluyor ve destekliyoruz” dedi. Gül, Suriye için ise, “Suriye konusu, maalesef kimyasal silahların tasfiyesine indirgenemeyecek kadar büyük bir bölgesel ve uluslararası mesele niteliğindedir. Suriye’deki bu büyük insanlık dramının, bölgesel istikrar ve güvenliğe tehdit teşkil eden iç savaşın artık bir an önce sona erdirilmesi gerekmektedir. Cenevre 1’de yapılan hatalar tekrarlanmamalı, diplomatik muğlaklığa yer bırakılmamalıdır. Eğer yine burada diplomatik bir muğlaklık söz konusu olursa herkes istediği yere çekecek, süreç giderek uzayacak, ne olacağı belli olmayacaktır” diye konuştu.

GÜL, CUMA NAMAZINI KALENDERÜSTÜ CAMİSİ’NDE KILDI

Forumun ardından öğle vakti Kalenderüstü Camisi’ne giden Cumhurbaşkanı Gül, cuma namazını burada kıldı. Gül’e, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da eşlik etti. Camiden ayrılırken vatandaşlarla sohbet eden Gül, soru sormak için bekleyen gazetecilere de makam aracının camını aralayarak el salladı ve “Islanmayın çocuklar” dedi. Gül, daha sonra İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve beraberindeki heyeti kabul etti. Tarabya Köşkü’nde basına kapalı gerçekleştirilen kabul, 1 saat 15 dakika sürdü.

REÇBER’İN CEZASI KALKTI

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Gül’ün, hükümlü Selim Reçber’in kalan cezasını kaldırmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, Adli Tıp Kurumunca saptanan sürekli hastalık ve kocama hali nedeniyle hükümlü Selim Reçber’in kalan cezası Anayasa’nın 104’üncü maddesi uyarınca kaldırıldı.

YENİ AKİT

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri