Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülen: 28 Şubat'la ilgili ilginç savunma!

17.03.2014 15:20
Fethullah Gülen, Zaman gazetesine verdiği röportajda 28 Şubat darbesine verilen desteği inkar ederek o dönemde yaptıklarını tevil etmeye çalıştı.

Gülen, Zaman yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı’ya verdiği röportajda Necmettin Erbakan’a “Beceremediniz, çekilin” sözünü neden söylediğini açıklamaya çalıştı. Çevik Bir’e gönderdiği mektuptan hiç bahsetmeyen Gülen, 28 Şubat’ta asıl hedefin Gülen hareketi olduğunu iddia etti.

İşte Röportajdan o bölümler…

ERBAKAN “HADİSENİN ÖNÜNE GEÇELİM” DEMEMİŞ

“Gerilimin had safhaya çıktığı o dönemde milletimiz adına en az zararla kurtulmanın yollarını ararken birçok insan gibi erken bir seçimin çare olabileceğini telaffuz ettim. Yeni bir seçim kanunu ile erken seçime gidilmesi gerektiğini dile getirdim. Bunu sadece fakir söylemedi; Korkut Özal başta olmak üzere birçok isim de aynı kanaati ifade etti. Anti-demokratik bir hadisenin zuhur etmemesi için çırpınıyordum. Necati Bey endişelerimi heyecanla dinledi, kalktı gitti. Rahmetli Erbakan Hoca’ya durumu nakletmiş. Fakat oradan ‘hadisenin önüne geçelim’ şeklinde bir yaklaşım sergilenmedi.

Tansu (Çiller) Hanım’a da yaklaşan tehlikeyi anlatmaya çalıştım, olumsuz gelişmeleri naklettim. Tansu Hanım, “Hocam, itidalli olalım” deyince üzüldüm. Teferruata girmedim. Kimseye bir şey anlatamadığımı görünce, günümüzde yakın coğrafyamızda yaşanan hadiselere benzer bir hadisenin önüne geçebilmek için bir şeyler söyleme ihtiyacı hissettim.

 

HADDİME DEĞİL!

Kimseye ‘beceremediniz’ demek haddim değil. Herkese, hele de milleti temsil konumunda olanlara belli bir hürmeti muhafaza ettiğime herkes şahittir. O gün Hz. Ebubekir ve Ömer bin Abdülaziz gibi büyük kametlerden örnekler vererek idareden çekilmenin zül olarak addedilemeyeceğini anlatmaya çalıştım. Eğer sine-i millete dönmek daha büyük badireleri önleyecekse -ki bu 27 Mayıs için, 12 Eylül için de söylenebilir- tercih edilmeli. Nitekim 27 Nisan Muhtırası’ndan sonra AK Parti hükümeti, bir hafta içinde erken seçim kararı alarak bu badireyi atlatmıştı. 28 Şubat’a benzer usullerle devrilmeye çalışılan iktidar, sine-i millete dönerek, sandığı ortaya getirerek oyunu bozmuştu. Benim de söylediğim buydu: “Seçim kanununu değiştirerek ülkeyi erken seçime götürün.”

ÖNCELİKLİ HEDEF GÜLEN HAREKETİYMİŞ!

Şunu arz etmede fayda mülâhaza ediyorum. O günkü Susurluk Raporu’na ve 28 Şubat Bildirisi’ne iyi bakılırsa, cuntanın öncelikli hedeflerinden birinin bu Hareket olduğu görülür. Sonra yaşadıklarımız, niyetin tahakkuk ettirilmesiydi. Bunun aksini iddia etmek insafa sığmaz, hakikate de münafi.

 

Gülen Grubu içerisinde 25 yıl hizmet veren Prof. Dr. Ahmet Keleş Star Gazetesi'ne verdiği röportajda Gülen’in Erbakan’la ilgili söylediklerini aktarırken şunları söylemişti:

"ERBAKAN'A FATİHA OKURUZ"

Necmettin Erbakan'ı üstün başarısı nedeniyle zaten kendisine rakip gören ve yarış pistinden bir an önce diskalifiye edilmesini isteyen Hocaefendi atıp tuttu. Hatta "Eğer İslam'ı bunlar temsil edecek ise yerin dibine batsın o İslam" diyordu. "Hükümet düşecek herkes görevini yapsın" dedi. Biri anlattı: "Hocaefendi Erbakan'a öyle bir beddua etti ki, yerler gözyaşından ıslandı. Duadan sonra hocaefendi elini yüzüne sürerken dedi ki, hadi size müjde bir haftaya kalmaz Erbakan'a Fatiha okuruz."

haber10

Bu haber toplam 1430 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri