Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülen'den Berkin'e taziye mesajı

12.03.2014 01:22
Gezi Olayları sırasında eylemcileri ‘nesebi gayrisahih’ yani ‘gayri meşru çocuklar’ olarak niteleyen Fethullah Gülen Gezi eylemlerinde yaralanan ve 269 günlük sonra yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan için taziye mesajı yayınladı.

Fethullah Gülen’in taziye mesajı şöyle:

Sağduyu ve uzlaşıyla örgülenmesi gereken devlet aklının öfke ve kine mağlub olduğu zor günler geçirmekteyiz. Bu nefret atmosferi, toplumun muhtaç olduğu sevgi, sükunet ve birbirini anlama çabasını ortadan kaldırmakta; yukarıdan aşağıya doğru çatışmacı bir üslubu telkin etmektedir. Bir AVM inadıyla başlayan hadiseler teskin edileceğine kutuplaştırıcı bir dille körüklenmiş ve bugüne kadar bir çok gencimizin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. 15 yaşındaki küçük Berkin Elvan, bu atmosferin son kurbanı.

Elvan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diler, bugüne kadar pek çok acıyla dağidâr olmuş ama temkin ve teyakkuzunu korumayı başarmış alevi kardeşlerimize sabrı cemil niyaz ederim.

Fethullah Gülen

GÜLEN GEZİ PARKINDAKİLER İÇİN NE DEMİŞTİ?

Bugün Berkin Elvan için yayımladığı taziye mesajında “Bir AVM inadıyla başlayan hadiseler teskin edileceğine kutuplaştırıcı bir dille körüklenmiş ve bugüne kadar bir çok gencimizin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.” ifadelerini kullanmasına rağmen Gülen, Gezi Parkı direnişi sırasında direnişçileri ‘nesebi gayrisahih’ yani ‘gayri meşru çocuklar’ olarak nitelendirmişti.İşte Gülen o konuşmasından o bölümle ilgili satır:

"Demek ki, aslında biz bize etmişiz. Tabanda mesele.. toprak kirlendiğinden dolayı, kuvve-yi inbatiyesini kaybettiğinden dolayı, atmosferi, ozonu deldiğimizden dolayı, güneş şuaları ters geldiğinden dolayı, her şey aleyhte cereyan ettiğinden dolayı, böyle nesebi gayr-i sahih bir kısım hadiseler ve onu temsil eden bir kısım nesiller oluşuyor. Bunları düzelteceğimiz ana kadar da, tabir-i diğerle, problemi insanda çözeceğimiz ana kadar da problem çözülmeyecektir. Bizim bize bakmamız lazım. Biz aslında bize ettik yani. Sistemi gözden geçiremedik; “Nasıl yaparsak bu nesiller ciddi nefis muhasebesi içinde, bir nefis muhasebesi yapan nesil olarak yetişir, insan olarak yetişir; tahribatları tahribatla karşılamak değil de, tahribatları tamiratla gidermeye çalışan bir nesil yetişir?” Düşünmedik bunları."

Bu haber toplam 3474 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri