Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülen Eleştirilere Cevap Verdi

07.05.2013 11:52
Fethullah Gülen bu haftaki Bamteli sohbetinde Kur'an-ı Kerim'de bahsedilen 'Sebe' halkı örneği üzerinden küstahlaşma belasını anlattı.

Şükredilmeyen nimetlerin insanları küstahlaşma yollarına sürüklediğini söyleyen Fethullah Gülen Allah'ın nimetlerinin birinin küçük insanlara büyük işler yaptırmak olduğuna dikkat çekerek, bu sırrı anlamayanların 'Cemaatfobia' yaşadıklarını vurguladı.

Fethullah Gülen: "Bazen kuvvet insanı küstahlaştırabilir. Yani sıradan bir insan gelir, şöyle böyle konjoktürel olarak bir yerde bazı imkanları elde edebilir, dümene oturabilir. Dümene oturduktan sonra artık götürdüğü o vasıtanın içindeki o insanların hiçbirinin hukukuna riayet etmez. Hep tepeden bakar onlara. Hep itâb eder, "Yerinizde oturun" der. Adamlar bir şey söyleseler, "Az şurada dursanız da bir namaz kılsak, sen dümendesin. Az dursanız da burada bir dinlensek, nefes alsak", "Kesin sesinizi. Siz anlamazsınız o işleri. Ben ne dersem o olur falan" der." ifadelerini kullandı.

Gülen, elde edilen imkanlardan kaynaklanan küstahlaşma belasının kafirlerle sınırlı olmadığını belirtti:

"Hatta Mü'min bile olsa ahlaken firavun olur. Sıfatları itibariyle firavun olur. Bazen nimetlerin sağanak sağanak baştan yağması o da insanı böyle Nemrut'laştırır, Firavun'laştırır. İnsan gaflete dalar. Hazret-i Pir'in Yirmi Üçüncü Söz'de ifade ettiği gibi, yer içer, yan gelir, bilmem neler gibi kulağı üzerine yatar."

Gülen insanı küstahlaşmaya götüren yolları şu sözlerle dile getirdi.

"İmkanların bolluğu şirazeden çıkarır. "Dediğim dedik" şirazeden çıkarır. Ahmak bir gürûhun hiç olmayacak şeyleri bile alkışlaması onu şirazeden çıkarır. Takdir edilecek şeylerin yanında tenkit edilecek şeyler, belki sorgulanacak şeyler, onları bile alkışlayan insanlar yine bağışlayın onu küstahlaştırır, küstahlaştırır. Bunlar küstahlaşma yollarıdır, hafizanallah. "

CEMAAT FOBİSİ YAŞIYORLAR

Fethullah Gülen, "Allah bazen küçük insanlara büyük işler yaptırır. Nimetleriyle onları serfiraz kılar. Bazıları ise bunu göremez. "Bunca imkanlarımıza rağmen, bunların yaptığı gibi yapamıyoruz" der." ifadelerini kullandı.

"Kıskançlığa giriyorlar, hasede düşüyorlar, cemaat diyorlar, hareket diyorlar, hizmet diyorlar, oturup kalkıyor batılıların islam-fobiası yaşadığı gibi, bir cemaatfobiası yaşıyor ve yaşatıyorlar. Ah keşke bilseler; cemaat yapmıyor, hareket yapmıyor, hizmet yapmıyor. Allah yapıyor (celle celaluhu). Ama O'na binlerce hamd ü sena olsun ki bu nesli bu nesl-i cedidi Allah böyle güzel şeylerde istihdam buyuruyor."

Bu haber toplam 2386 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri